Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna ziua! La o institutie publica, directorul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna ziua! La o institutie publica, directorul economic are in ...

Buna ziua! La o institutie publica, directorul economic are in subordine 3 servicii: contabilitate, logistica-patrimoniu si relatii publice. Este legal ca directorul economic sa delege atributii din serviciul contabilitate catre o persoana din serviciul logistica, in conditiile in care persoana din logistica are aceeasi pregatire si functie ca si persoana din contabilitate? Multumesc.
Da, daca persoana careia directorul economic i-a delegat atributii are pregatirea necesara; este alegerea lui si in functie de increderea pe care o are in persoana careia ii delega.
Va rog frumos, ma puteti ajuta in aceasta privinta cu o prevedere legislativa?
Prevederea la care faceti referire trebuie sa fie coroborata cu atributiile directorului economic .. daca are sau nu dreptul de a face o astfel de delegare.

Codul Muncii
Art. 40
(1) Angajatorul are, in principal, urmatoarele drepturi:
a) sa stabileasca organizarea si functionarea unitatii;
b) sa stabileasca atributiile corespunzatoare fiecarui salariat, in conditiile legii;
c) sa dea dispozitii cu caracter obligatoriu pentru salariat, sub rezerva legalitatii lor;
.....