Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce este salariul net? 1. Salariul de baza, de exemplu, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce este salariul net? 1. Salariul de baza, de exemplu, este definit ...

Ce este salariul net?
1. Salariul de baza, de exemplu, este definit prin legea 153/2017, art. 7, lit. a.
2. Exista o lege care defineste salariul net?
salariul net = suma de bani pe care salariatul o incaseaza, acestea rezultand din salariul brut din care se scade contributiile obligatorii conform legii
De exemplu, cotizatia "sindicala" e o cheltuiala dedeductibila(pana la 1% din brut) a salariatului legata de profesie. Salariul net contine si aceasta suma? Sau numim salariu net suma neta ramasa dupa retinerea (si virarea) de angajator catre sindicat a acestei sume? Observ ca nu exista o definitie legala a salariului net...
Cotizaţia plătită de membrii de sindicat este deductibilă în cuantum de maximum 1% din venitul brut realizat, potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

In opinia mea, salariu net este suma ramasa dupa retinerea de angajator catre sindicat si a acestei sume
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc!