avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 258 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era căsătorit, fara ...

Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era căsătorit, fara copii. Mama a decedat și ea acum 4 ani.
Cine îl moștenește pe unchiul meu, eu sau tatăl meu?
Tata are dreptul la pensie de urmaș?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:51, 2 Martie 2024
Tatal dvs nu e ruda cu unchiul qsa ca il mosteniti doar dvs.
Pensie de urmaș după cine sa aibă? După sotia sa?
Tatal dvs nu.munceste, nu a muncit, e pensionar , are varsta pensionarii sau care e statul lui?
Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Martie 2024
gi-jane2, moderator
Pensie de urmaș după soția sa.Tata e pensionar la limită de vârstă. Are 74 de ani.
Mulțumesc.


gi-jane2 a scris:

Tatal dvs nu e ruda cu unchiul qsa ca il mosteniti doar dvs.
Pensie de urmaș după cine sa aibă? După sotia sa?
Tatal dvs nu.munceste, nu a muncit, e pensionar , are varsta pensionarii sau care e statul lui?

Ultima modificare: Sâmbătă, 2 Martie 2024
karinalesia1, utilizator
Art. 92. -

Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor de deces MGabriel MGabriel Mama a decedat,tatal este inca in viata,ambii sunt (sau au fost) pensionari de varsta. Are dreptul tata sa primeasca lunar un procent din pensia ... (vezi toată discuția)
Pensie proprie sau de urmas? costel_n costel_n mama mea este pensionra la limta de varsta cu o pensie de358 lei iar tatal meu care a decedat in 1992 avea la aceea data pensie de820. Acum la 3 ani dupa ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas mihaelaw mihaelaw mai poate mama mea de 77 de ani (pensionara), primi pensie de urmas dupa tatal meu care a decedat in august 2001? abea acum am aflat ca se acorda pensii de ... (vezi toată discuția)