Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era căsătorit, fara ...

Unchiul meu, fratele mamei, a decedat. El era căsătorit, fara copii. Mama a decedat și ea acum 4 ani.
Cine îl moștenește pe unchiul meu, eu sau tatăl meu?
Tata are dreptul la pensie de urmaș?
Tatal dvs nu e ruda cu unchiul qsa ca il mosteniti doar dvs.
Pensie de urmaș după cine sa aibă? După sotia sa?
Tatal dvs nu.munceste, nu a muncit, e pensionar , are varsta pensionarii sau care e statul lui?
gi-jane2, moderator
Pensie de urmaș după soția sa.Tata e pensionar la limită de vârstă. Are 74 de ani.
Mulțumesc.

gi-jane2 a scris:

Tatal dvs nu e ruda cu unchiul qsa ca il mosteniti doar dvs.
Pensie de urmaș după cine sa aibă? După sotia sa?
Tatal dvs nu.munceste, nu a muncit, e pensionar , are varsta pensionarii sau care e statul lui?

karinalesia1, utilizator
Art. 92. -

Soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.