Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul se face cu 2 martori sau se face pe baza ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul se face cu 2 martori sau se face pe baza unei adeverințe ...

Testamentul se face cu 2 martori sau se face pe baza unei adeverințe medicale că nu are probleme persoana.
Și orice act de donație sau certificat mostenitor se face cu adeverință de la medic și martori.
Nu.
Orice act juridic se poate face (indiferent de varsta) în baza unui certificat medico-legal psihiatric, eliberat de un medic legist, doar dacă notarul are dubii cu privire la discernământul persoanei.

Nu cu adeverința, nu de la psiholog, nu de la medicul de familie, nu de la psihiatru
Doar certificat medico legal psihiatric, emis de medicul legist, care trebuie sa aprecieze dacă pacientul examinat are discernământul necesar pentru a semna acte juridice.
Prezenta martorilor nu e obligatorie la testament, ci doar dacă testatorul este neștiutor de carte sau dacă testatorul solicita în mod expres sa fie asistat sau doar dacă notarul, din precauție, solicita prezenta a doi martori, care sa fie prezenți la încheierea testamentului.