Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Sunt absolventa de Sc. Postliceala ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Sunt absolventa de Sc. Postliceala Sanitara, specialitatea ...

Buna ziua. Sunt absolventa de Sc. Postliceala Sanitara, specialitatea asistent medical generalist-1998.
In anul 2000 mi-am inceput activitatea de asistent medical in cadrul Laboratorului de Anatomie Patologica.
In 2005 prin hotarare de guvern, mi-am dat gradul principal pe laborator.
In 2023 am terminat Fac. de Medicina, specialitatea Asistenta Medicala Generala.
Din anul 2000 si pana in prezent lucrez in laboratorul de anatomie patologica, avand functie de conducere.
Pot sa fiu incadrata pe studii superioare?
Pe ce post sunteți încadrată acum?
Sunt asistent coordonator in anatomie patologica

Cornel Vasile a scris:

Pe ce post sunteți încadrată acum?

Puteti fi incadrata , numai prin transformarea postului intr-un post care necesita studii superioare.
Puteti sa imi dati mai multe detalii? raspunsul de la RUNOS a fost ca nu pot fi incadrata ca asistent medical cu studii superioare decat pe profil clinic.
Mentionez ca nu am terminat nicio forma de studii cu specialitatea laborator.
Gradul principal l-am obtinut pe baza vechimii de min 5 ani in specialitate, un fel de specializare la locul de munca...

Cornel Vasile a scris:

Puteti fi incadrata , numai prin transformarea postului intr-un post care necesita studii superioare.

In organigrama angajatoruli sunt prevazute functiile necesare desfasurarii activitatii ..ca sa fiti promovata pe un post cu studii superioare, in organigrama trebuie sa existe acest post vacant (asistent medical generalist cu studii superioare) sau daca nu exista poate fi transformat intr-un post pentru care sunt necesare studii superioare.