Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul coeficienți salariu 2024
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul coeficienți salariu 2024

Bună ziua!
Pentru o persoană angajată într-o instituție bugetară la 1 martie 2024, salariul se calculează conform coeficienților specificați în anexele din legea 153/2017? Întreb pentru că acele anexe au și niște valori exacte care se preconizau a fi valabile în 2022, dar care în anul 2024 sunt mult mai mici: atunci salariul minim era 2500 de lei, acum este 3300 de lei. Mulțumesc.
Precizez că în instituție nu e nimeni cu post asemănător, deci nu se poate da salariu identic.
Ileana2022, utilizator
Pentru personalul nou-încadrat, pentru personalul numit/încadrat în aceeași instituție/autoritate publică pe funcții de același fel, inclusiv pentru personalul promovat în funcții sau în grade/trepte profesionale, pentru care nu există funcție similară în plată, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor de funcție/salariilor de funcție/indemnizațiilor de încadrare lunară se stabilește la nivelul reglementat pentru anul 2022 în anexele la Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, la care se aplică prevederile art. 10 privind gradația corespunzătoare vechimii în muncă, majorat cu 5%.
Mulțumesc pentru răspuns. Am găsit cu google acest paragraf în OUG 115/2023.

Ileana2022, utilizator