avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul coeficienți salariu 2024
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul coeficienți salariu 2024

Bună ziua!
Pentru o persoană angajată într-o instituție bugetară la 1 martie 2024, salariul se calculează conform coeficienților specificați în anexele din legea 153/2017? Întreb pentru că acele anexe au și niște valori exacte care se preconizau a fi valabile în 2022, dar care în anul 2024 sunt mult mai mici: atunci salariul minim era 2500 de lei, acum este 3300 de lei. Mulțumesc.
Precizez că în instituție nu e nimeni cu post asemănător, deci nu se poate da salariu identic.
Ultima modificare: Luni, 4 Martie 2024
Ileana2022, utilizator
Cel mai recent răspuns: Ileana2022 , utilizator 12:16, 5 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru personalul nou-încadrat, pentru personalul numit/încadrat în aceeași instituție/autoritate publică pe funcții de același fel, inclusiv pentru personalul promovat în funcții sau în grade/trepte profesionale, pentru care nu există funcție similară în plată, cuantumul brut al salariilor de bază/soldelor de funcție/salariilor de funcție/indemnizațiilor de încadrare lunară se stabilește la nivelul reglementat pentru anul 2022 în anexele la Legea-cadru nr. 153/2017, cu modificările și completările ulterioare, la care se aplică prevederile art. 10 privind gradația corespunzătoare vechimii în muncă, majorat cu 5%.
Mulțumesc pentru răspuns. Am găsit cu google acest paragraf în OUG 115/2023.

Ultima modificare: Marți, 5 Martie 2024
Ileana2022, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

De ce nu pot beneficia de mărire de salariu? APITG APITG Dacă am beneficiat în acest an de o creștere în scara ierarhica în domeniul public și bineinteles am beneficiat si de o creștere salariala, nu se mai ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim ... oana05 oana05 Va rog sa ma lamuriti de ce atunci cand se mareste salariul minim pe economie nu cresc salariile tuturor angajatilor calculand asa cum scrie in L153 ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! Începând cu data de 1.03.2022 sunt angajata unui ... AdrianaPoporogu AdrianaPoporogu Bună ziua! Începând cu data de 1.03.2022 sunt angajata unui spital din Bucuresti, în Secția de ATI. Mai întâi am ocupat postul de registrator medical ... (vezi toată discuția)