Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, suntem doi coproprietari care am avut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, suntem doi coproprietari care am avut proces de iesire ...

Buna ziua, suntem doi coproprietari care am avut proces de iesire din indivizune pe terenul din jurul casei, astfel ca avem o hotarare judecatoreasca definitiva care da dreptul sa utilizam in cote egale terenul din jurul imobilului de tip duplex/casa de tip condominium.
In timpul procesului, experta topograf care a stabilit varianta de partajare a terenului a precizat ca retelele de utilitati fiind comune perpetuu (apa, canal, gaze, curent) , chiar si dupa partaj, noi nu vom fi proprietari cu drepturi depline pe cotele partajate ci doar utilizatori ai acestora.Si asta ca ptr ca in caz de caz de forta majora, ISU, Pompierii, Smurd, Politia nu ar putea accesa suprafata chiar si iesita din indiviziune aceasta fiind ingradita iar calea de acces catre imobil si teren fiind de doar 1m latime.
Tinand cont. ca cel de-al doilea coproprietar si-a construit gard, chiar daca instanta nu stabileste aceasta delimitare fizica in hotarare, si pornind de la afirmatia expertei, intrebarea este daca este legal sa se construiasca acel gard de delimitare a cotei parte.
Daca da, are nevoie coproprietarul de aprobare de la Urbanism, fiind gard de sarma cu stalpi metalici, sau nu are nevoie de aprobare de constructie?
Multumesc,
Bogdan I.
e o imprejmuire simpla, nu o constructie. e obligatorie. nu necesita aprobari de construire, insa depinde de obiceiul locului