Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am avut doua dosare .pentru a-l doilea dosar am primit ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am avut doua dosare .pentru a-l doilea dosar am primit pedeapsa ...

Am avut doua dosare .pentru a-l doilea dosar am primit pedeapsa de 2 ani si 8 luni de închisoare, iar primul dosar este acum pe rol . Ce pedeapsa pot primi?
Cum se face contopirea?
Înțeleg că faptele săvârșite sunt în concurs. În acest caz se va stabili o pedeapsă și în dosarul care este acum pe rol și se va constata că fapta din acest dosar este concurenta cu fapta pentru care vi s-a aplicat pedeapsa. Dintre cele 2 pedepse se va alege cea mai mare și se va adaugă obligatoriu un spor de o treime din cealaltă.

Dar de multe ori, rămân 2 hotărâri separate (nu se constata că mai există o infracțiune concurenta pentru care s-a stabilit deja o pedeapsă sau nu se știe) și ulterior se sesizează cu un al treilea dosar unde contopesc pedepsele.