Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Cass pentru PFA cu contract de munca full time
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Cass pentru PFA cu contract de munca full time

As dori sa ma lamuriti care este procentul pentru CASS asupra veniturilor realizate ca PFA, tinand cont ca sunt la norma redusa si salariat full time. Am platit pentru anul 2009 o contributie de 5.5%, iar la finele anului printr-o decizie am fost instiintata ca am de platit diferenta pana la 6.5%. Eu am citit legea 95/2006 actualizata dar nu am gasit explicit asa ceva. Multumesc!
Contributia este de 5.5% , daca anul de referinta este 2009
Daca decizia vizeaza o perioada anterioara cotei de 5.5% , e posibila diferenta de pana la 6.5% .
Da, este vorba de anul 2009, iar decizia de majorare este emisa pe 29.12.2009 prin care sunt anuntata ca mi s-a recalculat obligatia de plata pe 2009.