Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... .Buna ziua! cum se procedeaza in cazul unei asociatii ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

.Buna ziua! cum se procedeaza in cazul unei asociatii de proprietari ...

.Buna ziua! cum se procedeaza in cazul unei asociatii de proprietari pentru verificarea instalatiei de gaze din proprietatea celor care nu au centrala termica? la cat timp trebuie facuta o astfel de verificare, ce costuri implica si in sarcina cui cade aceasta obligatie de a verifica? M-ar ajuta baza legala pe aceasta speta. Multumesc!
La cel mult 2 verificarea tehnica si la cel mult 10 ani revizia instalatiei de utilizare.
Revizia tine loc de verificare, dar verificare nu tine loc de revizie,
Cad in sarcina proprietarului evident care este notificat de furnizor (cateodata airea si foarte des desi e facuta pentru a -si vinde el vreun abonament care include verificari .
La asociatia de proprietari daca presedintele e mai gospodar face la comun si altfel costa mai putin. Noi am facut cu 25lei/foc din 2 in 2 ani si cei care au 2 focuri au platit 35 lei.(5 lei reducere).
Practic doar verifica cu un aparat daca exista scapari de gaz. Ii adunam noi poze cu facturile si ii facem tabel cu nume proprietar CLC(cod loc consum) , furniorul si nu mai ramane decat sa le depuna. Efort minim pentru el cost minim pentru noi.
ricadinas, utilizator
multumesc frumos pentru raspuns!