Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acte angajati Condica de prezenta unde trebuie ca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acte angajati Condica de prezenta unde trebuie ca angajatii sa ...

Acte angajati
Condica de prezenta unde trebuie ca angajatii sa semneze la venire si plecare in unitate, este obligatorie prin lege?
Dar fisa postului si regulamentul de ordine interioara sunt obligatorii?
1. Art. 119 C.mun.
(1) Angajatorul are obligatia de a tine la locul de munca definit potrivit art. 161 evidenta orelor de munca prestate zilnic de fiecare salariat, cu evidentierea orelor de incepere si de sfarsit ale programului de lucru, si de a supune controlului inspectorilor de munca aceasta evidenta, ori de cate ori se solicita acest lucru.

In practica, evidenta orelor prestate zilnic de fiecare angajator se fac prin intermediul condicii de prezenta .

2. Fisa postului este anexa la c.i.m. ..sens, in care este un document obligatoriu.

3. Regulamentul intern este un document obligatoriu .