Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Completarea fomularului 230
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Completarea fomularului 230

Ar trebui anual dupa completarea fomularului 230, in ce priveste directionarea din impozit, sa primim acasa o instiintare cu entitatea unde am directionat, de la organul fiscal?
george-neagu, moderator
se practica doar daca nu depuneati Dvs. declaratia 230 ci o depunea ONG=ul beneficiar, ca sa se reduca fraudele in cazurile unor ONG fara scrupule care completau in fals formulare 230 fara stirea celor care figurau ca redirectionatori in speranta ca acestia altminteri nu ar fi depus deloc formularul 230 si deci nu s-ar fi aflat ca ei in realitate nu redirectionasera nimic....
radumititean, utilizator
Nu am primit, desi nu am depus personal

radumititean a scris:

se practica doar daca nu depuneati Dvs. declaratia 230 ci o depunea ONG=ul beneficiar, ca sa se reduca fraudele in cazurile unor ONG fara scrupule care completau in fals formulare 230 fara stirea celor care figurau ca redirectionatori in speranta ca acestia altminteri nu ar fi depus deloc formularul 230 si deci nu s-ar fi aflat ca ei in realitate nu redirectionasera nimic....

ar fi trebuit sa primiti "Notificare privind destinaţia sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul anual datorat pentru susţinerea entităţilor nonprofit/unităţilor de cult" conform formularului aprobat prin anexa 3 la Ordinul ANAF 15/2021. Va puteti interesa la ANAF ce s-a intamplat, de ce nu ati primit notificarea...
Multumesc, am inteles ca nu toata lumea primeste, desi nu a inmanat personal documentul

radumititean a scris:

ar fi trebuit sa primiti "Notificare privind destinaţia sumei reprezentând până la 3,5% din impozitul anual datorat pentru susţinerea entităţilor nonprofit/unităţilor de cult" conform formularului aprobat prin anexa 3 la Ordinul ANAF 15/2021. Va puteti interesa la ANAF ce s-a intamplat, de ce nu ati primit notificarea...