Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare loc de casa.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare loc de casa.

Vreau sa cumpar un teren pentru constructie casa in care este o ruina de la o casa veche.Intrebarea mea este ce acte sunt necesare de la proprietar pentru ca sa intru in proprietatea acelui teren deoarece am vorbit cu oameni din aceea zona si au spus ca au mostenit de la parinti acele terenuri dar nu au facut nici un fel de acte legalizate cu privire la mostenire,fiind lasate din parinti pe baza unor acte de mana intocmite intre ei fiind foarte putini din zona care au facut acte legale.
buna seara!
trebuie sa le cereti cadastru, intabularea, si actele de proprietate din care sa rezulte cum au dobandit acest teren.