Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit pe proprietate cu 4000% mai mare ca anul ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit pe proprietate cu 4000% mai mare ca anul precedent

Impozit pe proprietate cu 4000% mai mare ca anul precedent, fara nicio modificare a destinatiei.
In 2021 am mostenit in urma decesului mamei o casa pentru care m am inscris cu ea pe numele meu la taxe si impozite, i am dat destinatia rezidenta si 2 ani am platit acelasi impozit ca mama. Anul acesta a venit plic acasa cu decizia de impunere aceeasi suma, aproximativ ca anii trecuti. Am intrat pe ghișeul. ro sa platesc si acolo figurez cu alta suma cu 4000% mai mare. Am fost la Taxe si inspectorul nu a vrut sa coboare si am discutat la telefon. Cunostea situatia ca el modificase de cateva zile si mi a spus ca am avut un chiriasi, un it. ist care avea punct de lucru in apartament si pentru care plateam taxe la anaf. I-am explicat ca este aberant ca mama a avut acelasi contract si nu s a schimbat nimic, fiind un punct de lucru nu sediu si pe perioada de 3 ani inregistrat, acum pleaca in iunie, iar eu nu iau chirie cat este impozitul actual pe proprietate, in plus platesc impozit pentru chirie, cass, trebuie sa aduc bani de acasa sa achit suma.
Mi a spus sa merg in provincie unde am facut succesiunea la notar sa imi treaca valoarea casei si sa vin la el cu rectificarea. Notara a refuzat pe motiv ca nu este treaba ei sa faca astfel de evaluari, ea a lucrat taxele dupa grila administratiei fiscale. Si a refuzat, in plus retoric intreba la ce data sa evalueze, la acum 3 ani, cand a facut succesiunea, ceea ce este mai greu, sau acum, ceea ce nu ar fi corect, dar pana la urma a refuzat. Ce sa fac? Oare pot plati cat mi a venit pe decizia in plic si sa ignor suma de pe ghiseul. ro si decizia inspectorului? Ce ar trebui sa fac va rog? Mulțumesc
george-neagu, moderator
Nu notarul vs putea ajuta ci un expert evaluator care va evalua imobilul și cu raportul mergeți la ANAF pt recalculare.In funcție de vechime ,zona,utilități ,din pix valoarea poate fi foarte mica ...
Mulțumesc inteleg ce spuneti, dar la celelalte proprietati nu s-a modificat nimic, eu locuiesc la un numar alaturat de aceasta proprietate, ce ar justifica aceasta schimbare? In plus am incercat sa ii documentez inspectorului cu biletele de externare ca din decembrie am trecut prin 3 operatii complicate si nu pot acum sa fac toate acestea neavand nici pe cineva apropiat sa il imputernicesc notarial, avand si o varsta, oricum nu l-a interesat problemele medicale, dar mai pe scurt, nu inteleg de ce a intervenit modificarea asta. S-ar putea sa-mi refuze evaluarea unui expert, el nu a cerut asta. Mulțumesc
biulian, utilizator