Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Cum pot să cer ieșirea din indiviziune a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Cum pot să cer ieșirea din indiviziune a unui teren ...

Bună ziua! Cum pot să cer ieșirea din indiviziune a unui teren aflat pe un titlu de proprietate cu 10 titulari (moștenitori)? Terenul provine de la bunica noastră care a avut 2 copii, pe tatăl nostru cu 4 copii și unchiul nostru cu 6 copii. Titlul conține 2 locații diferite cu suprafețe egale,8500m² fiecare. Din cei 6 veri doar 3 mai trăiesc.
Vă mulțumesc!
Buna ziua, actiunea trebuie introdusa impotriva tuturor celorlalti coproprietari sau a mostenitorilor acestora iar modalitatea de impartire va fi propusa de parti.
Se poate face și la notariat această ieșire din indiviziune? Să înțeleg că prin instanță este singura posibilitate?
si la notar, daca reusiti sa ii strangeti pe toti cu toate actelenecesare- succesiuni facute etc.