avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, avand custodia comuna cu domiciliul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, avand custodia comuna cu domiciliul stabilit la mama ...

Buna ziua avand custodia comuna cu domiciliul stabiliti la mamma (eu si cu copilul locuim in Italia si avem residenza) pot sa ies din Italia si sa ma duc in Romania si sa ma intorc cu El farà sa mi se ceara acordul tatalui? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Lina2024 , utilizator 12:30, 12 Martie 2024
Buna ziua

Puteti sa iesiti din Italia si sa veniti in Romania.
Dar, la intoarcere, la iesirea din Romania, la frontiera vi se va cere declaratie din partea tatalui ca e de acord ca minorul sa paraseasca tara.
Mi se cere chiar daca demonstrez Ca copilul locuieste in Italia merge la scuola aici multumesc

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

Puteti sa iesiti din Italia si sa veniti in Romania.
Dar, la intoarcere, la iesirea din Romania, la frontiera vi se va cere declaratie din partea tatalui ca e de acord ca minorul sa paraseasca tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procura minor calatorie in strainatate Alexia 2014 Alexia 2014 Buna ziua tuturor! Am o nelămurire si anume: fetita mea (are cetatenie romana)va călători cu avionul pe ruta Roma-Londra însoțită de tatal ei(suntem ... (vezi toată discuția)
Buna ziua am un copil cu varsta de 14 ani timp de 12 ani l am ... Iuliaelena40 Iuliaelena40 Buna ziua am un copil cu varsta de 14 ani timp de 12 ani l am crescut singura tatal nu a participat cu nimic in toti acesti ani Nici economic si Nici ... (vezi toată discuția)
Pasaport minor Lina2910 Lina2910 Buna ziua as dori sa stiu inainte de divort copilul era doar pe numele mamei in certificat fiind o linie la tata, facut pasaportul si au venit in Italia. Dupa ... (vezi toată discuția)