Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, avand custodia comuna cu domiciliul ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, avand custodia comuna cu domiciliul stabilit la mama ...

Buna ziua avand custodia comuna cu domiciliul stabiliti la mamma (eu si cu copilul locuim in Italia si avem residenza) pot sa ies din Italia si sa ma duc in Romania si sa ma intorc cu El farà sa mi se ceara acordul tatalui? Multumesc
Buna ziua

Puteti sa iesiti din Italia si sa veniti in Romania.
Dar, la intoarcere, la iesirea din Romania, la frontiera vi se va cere declaratie din partea tatalui ca e de acord ca minorul sa paraseasca tara.
Mi se cere chiar daca demonstrez Ca copilul locuieste in Italia merge la scuola aici multumesc

Lăzăruţiu Lucian a scris:

Buna ziua

Puteti sa iesiti din Italia si sa veniti in Romania.
Dar, la intoarcere, la iesirea din Romania, la frontiera vi se va cere declaratie din partea tatalui ca e de acord ca minorul sa paraseasca tara.