Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Este legal ca o persoana sa creeze un cont pe ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Este legal ca o persoana sa creeze un cont pe instagram care ...

Este legal ca o persoana sa creeze un cont pe instagram care include și numele altei persoane: de exemplu "nume.prenume_fanpage" iar la postări sa folosească poze ale persoanei respective, sa specifice profesia acesteia, filmulete etc.
Unde se poate face sesizare, în condițiile în care nu se știe cine este autorul.
Mulțumesc
nu e ilegal. in masura in care filmuletele si pozele sunt luate de pe internet, nu prea e nimic de facut. mai ales ca nu se stie cine detine contul. dreptul la imagine e stipulat in NCC.