Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua! Am doua intrebari: 1. Constituie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua! Am doua intrebari: 1. Constituie discriminare faptul ...

Buna ziua!
Am o intrebare: este legal ca o companie sa ofere prime de 8 Martie femeilor si de 1 Iunie persoanelor care au copii? Constituie discriminare?
Multumesc!
AlexandruFlorin999, utilizator
da. nu.
CNCD - HOTĂRÂREA NR. 882 din data de 16.12.2020
obiectul sesizarii:
Petentul reclamă o faptă de discriminare săvârșită prin acordarea unui cadou în bani cu ocazia zilei de 8 Martie (Ziua Femeilor) doar angajaților de gen feminin, în condițiile în care nu se acordă respectivul bonus și angajaților de gen masculin, în ziua de 19 Noiembrie (Ziua Bărbaților)

COLEGIUL DIRECTOR
HOTĂRĂŞTE:
1. Fapta sesizată nu reprezintă discriminare conform art. 2 alin. 1 din O.G. nr. 137/2000 privind prevenirea şi sancţionarea tuturor formelor de discriminare, cu modificările şi completările ulterioare.
.....