Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Termen eliberare autorizaţie de construire
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Termen eliberare autorizaţie de construire

Salut, care este termenul de eliberare a autorizaţiei de construire de către primărie, 30 de zile lucrătoare sau 15?
Am citit undeva ca s-ar fi modificat la 15 zile lucrătoare
alyx, utilizator
Art. 7. Lg 50/1991:
(1) Autorizaţia de construire se emite pentru executarea lucrărilor de bază şi a celor aferente organizării executării lucrărilor, în cel mult 30 de zile de la data depunerii documentaţiei pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii

(11) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pentru construcţiile reprezentând anexele gospodăreşti ale exploataţiilor agricole termenul de emitere a autorizaţiei de construire este de 15 zile de la data înregistrării cererii.