Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara! Sunt angajata muncesc...numai ca,in dec ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara! Sunt angajata muncesc...numai ca,in dec 2022, am ...

Buna seara!
Sunt angajata muncesc...numai ca,in dec 2022, am fost diagnosticata cu poliartita reumatoida std 1......fac tratament urat,am dureri.....intrebare,pot beneficia de indemnizatie de boala,dar de plata impozitului pe venit?
Ce demersuri ar trebui sa fac,?
Mulțumesc!
Mariorica1970, utilizator
Vă prezentați la medicul de familie, și-l rugați dacă poate să vă dea 7 zile de concediu medical.
Dacă nu poate, măcar să vă trimită la medicul specialist (ortoped), și poate vă dă acesta medical.
E musai 7...eu mai am internari de 3 4 zile..

Dapix a scris:

Vă prezentați la medicul de familie, și-l rugați dacă poate să vă dea 7 zile de concediu medical.
Dacă nu poate, măcar să vă trimită la medicul specialist (ortoped), și poate vă dă acesta medical.

Pentru afecțiuni inflamatorii nu vă ține internată în spital mai mult de 3 - 4 zile.

Dar mai detaliat, care este întrebarea dvs referitor la boala de care suferiți`?
Doctorul ortoped/reumatolog din spital ce v-a zis`?

7 zile este durata maximă, cât poate acorda medical un medic de familie.
Dapix, utilizator
Eu as vrea sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie de boala si reducerea impozitului....eu muncind in continuare,sunt cadru didactic.Nu stiu daca poliartita reumatoida e considerata boala profesionala.Ma tratez cu medic reumatolog.La sf lunii ma internez pt evaluarea periodica.Multumesc!
Ceea ce doriti dvs. , cred eu , nu e indemnizatia de boala ( aceea e plata pentru concediile medicale ) , ci indemnizatia de handicap . Incadrarea intr-un grad de handicap o face comisia de pe langa DGASPC , daca boala dvs. se incadreaza in criteriile pentru acest lucru , nu conteaza daca e boala profesionala , sau nu . Intrebati-va medicul curant daca suferinta dvs. este considerata handicap si , daca da , va va intocmi un referat . Cu acest document , plus hartiile medicale ( biletele de iesire in spital , evaluari , etc. ) , va prezentati la aceasta comisie , si vedeti ce vor hotari .
CHKa, utilizator