Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Art51,alin1,lit c la concediu nastere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Art51,alin1,lit c la concediu nastere copil

Buna ziua,
Sotia mea a nascut si urmeaza sa intru in concediu 15zile (date prin lege 5, plus 10 pt cursul de puericultura).
Acum apare problema, cei de la firma unde lucrez m-au pus sa semnez o foaie pt "a putea lua aceat concediu" au zis ei,eu am semnat ca primarul fara sa citesc,dar la final am facut o poza pt ca am vazut ca trebuie sa duc niste acte la munca (copie certificat nastere copil etc) si am zis sa nu uit....Cand am citit acasa ce am semnat, am avut surpriza sa vad ca AM CERUT SUSPENDAREA CONTRACTULUI DE MUNCA PE PERIOADA CONCEDIULUI PT NASTERE COPIL conform art 51, alin1, lit c.
Intrebarea mea este "VA FI PLATIT ACEST CONCEDIU DACA EU AM CERUT SUSPENDAREA CONTRACTULUI?".
Multumesc anticipat!
1. Art. 51 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
....
c) concediu paternal;

2. Legea nr. 210 din 31 decembrie 1999 privind concediul paternal
art.2
(3) Indemnizația pentru concediul paternal se plătește din fondul de salarii al angajatorului și este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.

(3^1) Perioada concediului paternal constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii nr. 200/2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România, cu modificările și completările ulterioare.
Salut. Asta am gasit si eu pe net inainte,dar nu inteleg daca e platit concediul in cazul asta,sau nu. Daca am contractul suspendat,se mai plateste? La fel si vechimea in munca,se mai calculeaza?

Cornel Vasile a scris:

1. Art. 51 C.mun.
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa salariatului, in urmatoarele situatii:
....
c) concediu paternal;

2. Legea nr. 210 din 31 decembrie 1999 privind concediul paternal
art.2
(3) Indemnizația pentru concediul paternal se plătește din fondul de salarii al angajatorului și este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.

(3^1) Perioada concediului paternal constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea, cu respectarea prevederilor Legii nr. 200/2004 privind recunoașterea diplomelor și calificărilor profesionale pentru profesiile reglementate din România, cu modificările și completările ulterioare.

Nu are nicio legatura cu suspendarea ..se aplica legea 210/1999. Asadar, se plateste.
Multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Nu are nicio legatura cu suspendarea ..se aplica legea 210/1999. Asadar, se plateste.

Va salut!
Dar aceasta suspendare este obligatorie pentru a putea beneficia de concediul pt nastere copil (5zile +10 pt atestat puericultura)?
Sau este doar la alegerea angajatului daca cere suspendarea,sau nu,beneficiind de concediu indiferent de caz?