Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract semnat, scanat si trimis pe e-mail versus ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract semnat, scanat si trimis pe e-mail versus contract in original

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu un raspuns la intrebarile de mai jos, va rog?
1. Un contract semnat, scanat si trimis pe e-mail are aceeasi valoare in ochii legii ca varianta sa pe hartie, primita prin curier sau posta, in original?
2. Mai este nevoie de stampila pe contracte? Este vorba despre un contract de cesiune a drepturilor de autor, intre o persoana juridica si o persoana fizica.
Va multumesc!
Daca aveti semnatura electronica pe documentul trimis prin e.mail, acesta are valoare juridica.
Persoana fizica nu are stampila, doar persoana juridica.
Din pacate, nu este semnat prin semnatura electronica, Reprezentantul editurii a atasat la e-mail contractul semnat, scanat.

POPA GHEORGHE a scris:

Daca aveti semnatura electronica pe documentul trimis prin e.mail, acesta are valoare juridica.
Persoana fizica nu are stampila, doar persoana juridica.