avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 363 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In conformitate cu legea 263/2010 exista ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In conformitate cu legea 263/2010 exista urmatorul ...

Buna ziua,
In conformitate cu legea 263/2010 exista urmatorul articol:
"Articolul 49
(1)În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a)a beneficiat de pensie de invaliditate;
b)a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu diplomă;
c)a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
d)a beneficiat, în perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizaţii de asigurări sociale, acordate potrivit legii;
Eu am avut 3 luni inainte de 1 aprilie 2001 de CM si 6 luni de CM dupa aceasta data.
Se considera cele 3 luni de CM efectuate in 2000 (inainte de punctul -d- de mai sus) stagiu de cotizare in conditii normale sau nu ?
Multumesc anticipat pentru raspuns,
Gigi

P.S.
CJP-ul in decizia de pensionare imi considera toate cele 9 luni de CM ca stagiu asimilat.
Ce parere aveti ?
Gigi.
Cel mai recent răspuns: FLYGIGI , utilizator 09:20, 17 Martie 2024
Vi se ia in considerare toate cele 9 luni de concediu medical.
Multumesc !
Ce ar trebui sa fac in continuare ?
Gigi

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nimic .. in carnetul de munca/adeverinte de vechime nu figureaza acele perioade ..iar la Casa de pensii , doar cele dupa 01.04.2001.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Martie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
In acest caz, se aduna punctele pentru cele 9 luni de CM la punctele de stabilitate ?
Multumesc din nou pentru amabilitate.
Gigi
Mentionez din nou ca sunt deja pensionar din 2018.
Gigi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vechime in munca Mihai Nicolcioiu Mihai Nicolcioiu Buna ziua, Sunt absolvent al UPB promotia 1983, sectia Ingineri, zi (5 ani). Va rog sa aveti amabilitatea sa imi spuneti daca perioada studiilor ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca mavrodinioan mavrodinioan Buna ziua! va rog sa-mi spuneti daca armata se calculeaza la vechimea in munca? Multumesc. (vezi toată discuția)
Vechime în munca ioanadenisa ioanadenisa Bună ziua. Menționez ca am făcut stagiul militar în perioada 2001-2002 după care m-am angajat cu carte de munca. Vreau sa știu dacă acest an întra la ... (vezi toată discuția)