Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, In conformitate cu legea 263/2010 exista ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, In conformitate cu legea 263/2010 exista urmatorul ...

Buna ziua,
In conformitate cu legea 263/2010 exista urmatorul articol:
"Articolul 49
(1)În sistemul public de pensii se asimilează stagiului de cotizare şi perioadele necontributive, denumite în continuare perioade asimilate, în care asiguratul:
a)a beneficiat de pensie de invaliditate;
b)a urmat cursurile de zi ale învăţământului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normală a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu diplomă;
c)a satisfăcut serviciul militar ca militar în termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilită, a fost concentrat, mobilizat sau în prizonierat;
d)a beneficiat, în perioada 1 aprilie 2001 - 1 ianuarie 2006 de indemnizaţii de asigurări sociale, acordate potrivit legii;
Eu am avut 3 luni inainte de 1 aprilie 2001 de CM si 6 luni de CM dupa aceasta data.
Se considera cele 3 luni de CM efectuate in 2000 (inainte de punctul -d- de mai sus) stagiu de cotizare in conditii normale sau nu ?
Multumesc anticipat pentru raspuns,
Gigi

P.S.
CJP-ul in decizia de pensionare imi considera toate cele 9 luni de CM ca stagiu asimilat.
Ce parere aveti ?
Gigi.
Vi se ia in considerare toate cele 9 luni de concediu medical.
Multumesc !
Ce ar trebui sa fac in continuare ?
Gigi

Nimic .. in carnetul de munca/adeverinte de vechime nu figureaza acele perioade ..iar la Casa de pensii , doar cele dupa 01.04.2001.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In acest caz, se aduna punctele pentru cele 9 luni de CM la punctele de stabilitate ?
Multumesc din nou pentru amabilitate.
Gigi
Mentionez din nou ca sunt deja pensionar din 2018.
Gigi