Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept la mostenire

Buna ziua,

As dori sa obtin o lamurire cu privire la urmatoarea situatie: sotul meu si una dintre surorile sale considera ca le-a fost incalcat dreptul la mostenire dupa parintii lor, prin faptul ca cealalta sora a lor ar fi incheiat, in timpul vietii parintilor, un contract de vanzare cumparare a apartamentului detinut de catre acestia, pentru care de fapt nu a platit nimic. Intrebarea este daca acest contract este legal, mai ales ca ceilalti frati nu au avut cunostinta de existenta lui, si daca ar putea fi asimilat unui contract de donatie, care inteleg ca nu i-ar exclude pe cei doi frati de la masa succesorala.
Va multumesc.
Contracul este perfect legal dacă este perfectat la notar.
Nu trebuiau înștiințați ceilalți frați de faptul că sora a cumpărat imobilul.
Proprietarii n-aveau obligație să dea explicații nimănui, pentru cum au dorit să dispună de bunurile lor.

Dacă se bănuiește că ar fi fost de fapt o donație mascată, și nu o vânzare-cumpărare reală, acest lucru trebuie dovedit cu probe în fața instanței de judecată.
Dapix, utilizator