Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Aplicare art 56/144(7) din legea noua a pensiei !
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Aplicare art 56/144(7) din legea noua a pensiei !

Buna ziua
Sunt nascut in mai 1961 sex masculin !
Am depus dosarul de pensionare pentru pensie anticipat partiala in luna mai 2021 !
Am mai lucrat pana in iunie 2022 si atunci am iesit la pensie in baza deciziei de pensionare din mai 2021 !
Mentionez ca in decizia din mai 2021 aveam 39 de ani si o luna si 11 zile (conf deciziei), am mai lucrat un an pana am decis sa ies la pensie !
Stagiul de cotizare inainte de prima pensie 40 de ani o luna si 10 zile !
Acum vine intrebarea !!!

Conf cu legea noua :

Articolul 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.

Art 144
3) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate, stabilite conform legislaţiei anterioare intrării în vigoare a prezentei legi, devin pensii anticipate, fără procent de diminuare.
(4) La data intrării în vigoare a prezentei legi, pensiile anticipate parţiale, stabilite conform legislaţiei anterioare intrării în vigoare a prezentei legi, devin pensii anticipate, cu menţinerea procentului de diminuare.
(5) În cazul în care, în urma procesului de recalculare prevăzut la alin. (1), rezultă un cuantum al pensiei mai mare, se va plăti acesta.
(6) În cazul în care, în urma procesului de recalculare prevăzut la alin. (1), rezultă un cuantum al pensiei mai mic decât cel aflat în plată sau cuvenit, se plăteşte pensia în cuantumul stabilit şi aflat în plată anterior recalculării, până la data la care se va obţine un cuantum al pensiei mai mare decât acesta ca urmare a majorării valorii punctului de referinţă.
(7) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, prevăzute de prezenta lege, pensia anticipată prevăzută la alin. (3) şi (4) şi art. 146 se transformă, din oficiu, în pensie pentru limită de vârstă şi se recalculează prin eliminarea diminuării şi, după caz, prin adăugarea perioadelor asimilate şi a stagiilor de cotizare realizate şi nevalorificate la stabilirea pensiei.

Pensia mea anticipat parțiala ,, stagiul de cotizare peate 40 de anii,va deveni automat sau trebuie sa solicit pensie la limita de varsta conf aft 56 si art 144 (7) ?

Multumesc anticipat pentru raspuns!
johnny_1961, utilizator
Pe lângă cei 40 de ani, mai am si armata de 1,6 luni