Forum Discuţii juridice Executare silită carte funciara acte inscriere
Discuție deschisă în Executare silită

carte funciara acte inscriere

buna ziua!
care sunt actele si pasii pt inscrierea in cartea funciara a unui debit, de catre executorul judecatoresc?
multumesc!
ÎNSCRIEREA ACTELOR DE EXECUTARE SILITĂ IMOBILIARĂ.
Codul de Procedură Civilă.

Art. 109. -
(1) În executarea silită imobiliară, conform normelor Codului de procedură civilă, somaţiile sau notificările vor menţiona numărul cadastral al imobilului.

(2) Actele de executare silită imobiliară se vor nota în cartea funciară.

Art. 110. -
Începerea procedurii de valorificare a dreptului de ipotecă se va menţiona în cartea funciară a imobilului care se urmăreşte. Încheierea care va consemna această operaţiune se comunică tuturor părţilor interesate.

Art. 111. -
Dacă executarea silită se efectuează asupra unor imobile aflate în indiviziune sau în comunitate, înscrierea se face, în primul caz, până la nivelul cotei-părţi cuvenite debitorului, şi pe întreg imobilul, în al doilea caz.
Dapix, utilizator
multumesc!