Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata CASS datorat de la depozite bancare Am ajuns la ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata CASS datorat de la depozite bancare Am ajuns la concluzia ...

Plata CASS datorat de la depozite bancare

Am ajuns la concluzia ca trebuie sa platesc taxa de CASS , minima . Cum se poate face concret ? Unde se plateste ? Ce trebuie sa fac ca sa achit acesta taxa ?
Buna ziua,
Daca venitul din dobanzi este mai mare de 19800 lei depuneti declaratia unica, indicat ar fi sa aveti SPV.
Adica concret , inteleg , ar fi asa ; daca am inteles corect :
1.sa fac cont in SPV
2.sa depun acolo declaratia unica 212

Si mai departe , unde platesc concret taxa ? Si ce suma se trece ?venitul din dobinzi se trece net sau brut ? trebuie sa anexez documente justificative ?
Faceti cont in SPV, solicitati adeverinta de venit pentru 2023 tot in SPV, o sa regasiti declaratia 205 depusa de bancile de la care ati incasat dobanzile si le declarati in declaratia unica.
In cateva zile dupa depunerea declaratiei solicitati tot din spv obligatiile de plata si va directioneaza automat pe platforma de plati, de asemenea dupa depunerea declaratiei obligatiile de plata le regasiti si pe ghiseul.ro si la fel aveti posibilitatea sa le platiti cu cardul.
Multumesc; am sa lucrez sa vad ce iese.
Am incercat sa ma inregistrez in SPV ,si m-am impotmolit la rubrica "Tipul de aprobare" , Nu am primit nici un document . Ce trebuie selectat acolo ?
laura1016, utilizator