Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retragere din Contract vanzare-cumparare pt un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retragere din Contract vanzare-cumparare pt un aspirator Kirby

Buna ziua,

Am semnat un Contract de vanzare-cumparare pt un aspirator Kirby, cu creditare cu plata in rate.
Creditul a fost aprobat online, contractul de creditare trimis in mesaj (link).
Vreau sa ma retrag din acest contract in cele 14 zile.
Vanzatorul imi spue ca nu pot face acest lucru deoarece are stipulat intr-un articol din contract faptul ca nu se poty face retururi la vanzarile directe.
Ori, eu nu solicit retur, ca in cazul unei neconformitati a aparatului, ci solicit retragerea din contract.
Credeti ca am sanse de izbanda?
Multumesc.
trebuie citit contractul in detaliu. sunteti rau informat: in cazul unei neconformitati se activeaza garantia, nu se face retur. vanzatorul a prezentat aparatul, v-a explicat functionarea, detaliile?
Contează și unde ați semnat contractul - ați fost la o prezentare în afara unui magazin/spațiu comercial sau v-a fost prezentat acasă? Că așa pare.
Dacă da, aveți aceleași drepturi pe care le au cumpărătorii care cumpără online și puteți sesiza ANPC.
Anunțați vânzătorul că veți face asta - pentru reclamație aveți nevoie de dovada faptului că ați încercat, în primă fază, să rezolvați amiabil.

Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/articol_644...
Manuela Rășină, administrator
Da, mi-a explicat functionarea, detaliile. Sub presiunea momentului am semnat un contract de vanzare-cumparare iar profesionistul a apelat banca creditoare si mi s-a intocmit si un Contract de creditare avand firma ca intermediar, Nu am fost informat de faptul ca a solicitat o semnatura elkectronica a mea pentru semnarea contractului, pur si simplu am primit un cod printr-un mesaj, cod fotografiat si trimis altei persoane care a profitat de semnatura electroica.
Vreau sa ma retrag din aceste contracte in termenul de 14 zile.
Cu scuze, referinta Dvs este despre prestari servicii. Eu cred ca se aplica OUG 34/2014. Iar daca in contract a agreat clar ca renunta la denuntarea contractului..... Ca sa se complice si mai mult, contractul de creditare e separat, astfel incat chiar daca va avea succes cu inapoierea produsului, e mai complicat cu plata.

Manuela Rășină a scris:

Contează și unde ați semnat contractul - ați fost la o prezentare în afara unui magazin/spațiu comercial sau v-a fost prezentat acasă? Că așa pare.
Dacă da, aveți aceleași drepturi pe care le au cumpărătorii care cumpără online și puteți sesiza ANPC.
Anunțați vânzătorul că veți face asta - pentru reclamație aveți nevoie de dovada faptului că ați încercat, în primă fază, să rezolvați amiabil.

Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/articol_644...

Exista posibilitatea ca forularea urmatoare sa fie considerata o prevedere privind imposibilitatea existentei dreptului de retragere?:
"In cazul vanzarilor fizice, consumatorul nu beneficiaza de dreptul de retur in cazul in care se razgandeste si vrea sa returneze produsul..."
Multumesc.