avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Retragere din Contract vanzare-cumparare pt un ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Retragere din Contract vanzare-cumparare pt un aspirator Kirby

Buna ziua,

Am semnat un Contract de vanzare-cumparare pt un aspirator Kirby, cu creditare cu plata in rate.
Creditul a fost aprobat online, contractul de creditare trimis in mesaj (link).
Vreau sa ma retrag din acest contract in cele 14 zile.
Vanzatorul imi spue ca nu pot face acest lucru deoarece are stipulat intr-un articol din contract faptul ca nu se poty face retururi la vanzarile directe.
Ori, eu nu solicit retur, ca in cazul unei neconformitati a aparatului, ci solicit retragerea din contract.
Credeti ca am sanse de izbanda?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: mihai_branea , utilizator 12:20, 26 Aprilie 2024
trebuie citit contractul in detaliu. sunteti rau informat: in cazul unei neconformitati se activeaza garantia, nu se face retur. vanzatorul a prezentat aparatul, v-a explicat functionarea, detaliile?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contează și unde ați semnat contractul - ați fost la o prezentare în afara unui magazin/spațiu comercial sau v-a fost prezentat acasă? Că așa pare.
Dacă da, aveți aceleași drepturi pe care le au cumpărătorii care cumpără online și puteți sesiza ANPC.
Anunțați vânzătorul că veți face asta - pentru reclamație aveți nevoie de dovada faptului că ați încercat, în primă fază, să rezolvați amiabil.

Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/articol_644...
Ultima modificare: Miercuri, 20 Martie 2024
Manuela Rășină, administrator
Da, mi-a explicat functionarea, detaliile. Sub presiunea momentului am semnat un contract de vanzare-cumparare iar profesionistul a apelat banca creditoare si mi s-a intocmit si un Contract de creditare avand firma ca intermediar, Nu am fost informat de faptul ca a solicitat o semnatura elkectronica a mea pentru semnarea contractului, pur si simplu am primit un cod printr-un mesaj, cod fotografiat si trimis altei persoane care a profitat de semnatura electroica.
Vreau sa ma retrag din aceste contracte in termenul de 14 zile.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cu scuze, referinta Dvs este despre prestari servicii. Eu cred ca se aplica OUG 34/2014. Iar daca in contract a agreat clar ca renunta la denuntarea contractului..... Ca sa se complice si mai mult, contractul de creditare e separat, astfel incat chiar daca va avea succes cu inapoierea produsului, e mai complicat cu plata.

Manuela Rășină a scris:

Contează și unde ați semnat contractul - ați fost la o prezentare în afara unui magazin/spațiu comercial sau v-a fost prezentat acasă? Că așa pare.
Dacă da, aveți aceleași drepturi pe care le au cumpărătorii care cumpără online și puteți sesiza ANPC.
Anunțați vânzătorul că veți face asta - pentru reclamație aveți nevoie de dovada faptului că ați încercat, în primă fază, să rezolvați amiabil.

Citiți acest articol:
www.avocatnet.ro/articol_644...

Exista posibilitatea ca forularea urmatoare sa fie considerata o prevedere privind imposibilitatea existentei dreptului de retragere?:
"In cazul vanzarilor fizice, consumatorul nu beneficiaza de dreptul de retur in cazul in care se razgandeste si vrea sa returneze produsul..."
Multumesc.

Alte discuții în legătură

Comertul online saionara saionara am unele nelamuriri cu privire la garantia si returnarea produselor. ca si magazin online neplatitor de TVA, pot sa pun o taxa retur in cazul in care ... (vezi toată discuția)
Retur produs dedeman costrasuc costrasuc Am cumparat zilele trecute un birou de pe site-ul Dedeman. Nu-mi place cum e ambalat (foarte neprofesionist) si ma tem ca blaturile (puse unul peste celalalt, ... (vezi toată discuția)
Dreptul de regragere în cazul contractelor încheiate la distanȚĂ - Întrebări sunsray sunsray Doresc să pun câteva [b]întrebări[/b] referitoare la [b]DREPTUL DE RETRAGERE în cazul CONTRACTELOR încheiate la DISTANȚĂ[/b], ca urmare a unei ... (vezi toată discuția)