Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Decizia ÎCCJ nr. 4884/ 26.10.2023 Forța probantă a ...
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Decizia ÎCCJ nr. 4884/ 26.10.2023 Forța probantă a unei expertize ...

Decizia ÎCCJ nr. 4884/ 26.10.2023 Forța probantă a unei expertize extrajudiciare

Înalta Curte de Casație și Justiție a hotărât că expertiza extrajudiciară nu beneficiază exclusiv prin ea însăşi de funcţie probatorie (conform Subsecţiunii a 3-a din cadrul Cărţii a II-a, Titlului I, Capitolul al II-lea, Secţiunea a II-a a C. proc. civ.), fără a fi incident motivul de casare prevăzut de art. 488 alin. 1. pct. 5 C. proc. civ. în cazul neluării în considerare de către instanță. (Decizia nr. 4884 din 26 octombrie 2023, pronunțată de Secţia de Contencios Administrativ şi Fiscal a Înaltei Curți de Casație și Justiție)
Sursa: [ link extern ] /

Decizia ICCJ n4. 4884/ 26.10.2023 produce efecte dupa publicarea in MO
Nu produce niciun efecte juridice, decat intre parti , acea decizie si nici nu se publica in Monitorul Oficial.