Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua, Se poate retrage plângerea penala în ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua, Se poate retrage plângerea penala în cazul agresiunii ...

Bună ziua,
Se poate retrage plângerea penala în cazul agresiunii sexuale înfăptuite asupra unui minor,si in ce conditii ? Precizez ca sunt rude.
Mulțumesc!
Sesizarea a fost făcută de reprezentantul legal al minorului.
Multumesc
Bună ziua! Nu se poate. Chiar dacă reprezentantul minorului declara că își retrage plangerea și nu mai dorește ca persoana vătămată să fie trasă la răspundere, nu este valabil, iar vinovatul este în continuare cercetat și tras la răspundere.

Context:
Codul de procedura penala prevede mai multe moduri de sesizare a organelor de cercetare penala cu privire la săvârșirea unei infracțiuni printre care plangerea și plangerea prealabila . Seamănă la denumire, dar sunt diferite. Ambele se formulează de către persoana vătămată sau reprezentantul legal al acesteia.
Pe de altă parte, codul penal prevede pentru unele infracțiuni faptul că acestea se urmăresc doar dacă persoana vătămată formulează plângere prealabila, adică vrea ca vinovatul să fie tras la răspundere. În acest caz o plângere prealabila formulată se poate retrage.
Însă în cazul agresiunii sexuale urmărirea penală se face din oficiu, nu dacă vrea persoana vătămată. Astfel că plangerea formulată pentru această infracțiune este doar plângere, adică doar un mod prin care a fost sesizata poliția, nu este plângere prealabila și prin urmare nu se poate retrage. Fiind o infracțiune care se urmărește din oficiu, practic odată ce organele de cercetare penala află de aceasta, urmărirea penală va începe indiferent de poziția persoanei vătămate.
De asemenea, nu exista nici posibilitatea împăcării în cazul acestei infracțiuni.