avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 154 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Pot fi prevăzute în statutul inițial al asociației ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Pot fi prevăzute în statutul inițial al asociației direct funcțiile ce vor fi ocupate de către fiecare membru fondator?

Pot fi prevăzute în statutul inițial al asociației direct funcțiile ce vor fi ocupate de către fiecare membru fondator în parte?

Mă refer la faptul că X ar putea fi numit din start președinte, Y vicepreședinte, Z secretar...

Sau trebuie organizate alegeri după dobândirea personalității juridice?
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2024
Andr@, utilizator
Cel mai recent răspuns: radumititean , utilizator 18:15, 30 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Potrivit OG 26/2000, statutul asociatiei va cuprinde , sub sancțiunea nulității absolute, componența nominală a celor dintâi organe de conducere, administrare și control ale asociației.
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se face adunare generala de constituire în care se discuta și votează forma statutului si actului constitutiv, alegerea componentei primei structuri de conducere. Se semnează procesul verbal al adunarii care se depune și el la dosarul de înregistrare a asociației la judecătorie alături de alte acte.
george-neagu a scris:

Se face adunare generala de constituire în care se discuta și votează forma statutului si actului constitutiv,

Din câte înțeleg, în varianta mai nouă a ordonanței nu mai este nevoie de act constitutiv, ci doar de statut.

Totuși, mai poate fi întocmit și act constitutiv? Ca un fel de variantă mai elegantă pentru a nu aglomera statutul cu chestiunile organizatorice inițiale?
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2024
Andr@, utilizator
Cornel Vasile a scris:

Potrivit OG 26/2000, statutul asociatiei va cuprinde , sub sancțiunea nulității absolute, componența nominală a celor dintâi organe de conducere, administrare și control ale asociației.

Mulțumesc! Cumva mi-a scăpat art. 6 alin. (2) litera g) din vedere :)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu doar ca se poate, dar e OBLIGATORIU sa se consemneze componenta Consiliului Director. Pe de alta parte nu orice fondator si deci membru asociat trebuie sa faca parte din CD sau sa fie cenzor sau sa aiba o anumita functie sau rol specific.... Dupa dobandirea personalitatii juridice se poate desigur si modifica componenta CD urmand procedura de modificare acte constitutive, care impune iar incuviintare judecatoreasca, asemanator cu procedura de la dobandirea personalitatii juridice.

Andr@ a scris:

Pot fi prevăzute în statutul inițial al asociației direct funcțiile ce vor fi ocupate de către fiecare membru fondator în parte?

Mă refer la faptul că X ar putea fi numit din start președinte, Y vicepreședinte, Z secretar...

Sau trebuie organizate alegeri după dobândirea personalității juridice?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociatie mihai09 mihai09 vreau sa infiintez o asociatie vom fii trei membrii fondatori. componenta nominala a consiliului director va fii stabilita in actul constitutiv (cei trei ... (vezi toată discuția)
Un membru fondator dorește sa iasă din asociație. Mirela1662 Mirela1662 Bună ziua, vă rog să mă ajutați în următoarea problemă: O asociație în curs de constituire cu 3 membri fondatori , s-a emis de către judecatorie ... (vezi toată discuția)
Schimbare membru fondator / presedinte puuv puuv Buna ziua, La infiintare am facut urmatoarele: acord de asociere intre cei 3 membri fondatori depus fiecare in banca aportul initial gasit un ... (vezi toată discuția)