Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Pot fi prevăzute în statutul inițial al asociației ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Pot fi prevăzute în statutul inițial al asociației direct funcțiile ce vor fi ocupate de către fiecare membru fondator?

Pot fi prevăzute în statutul inițial al asociației direct funcțiile ce vor fi ocupate de către fiecare membru fondator în parte?

Mă refer la faptul că X ar putea fi numit din start președinte, Y vicepreședinte, Z secretar...

Sau trebuie organizate alegeri după dobândirea personalității juridice?
Andr@, utilizator
Potrivit OG 26/2000, statutul asociatiei va cuprinde , sub sancțiunea nulității absolute, componența nominală a celor dintâi organe de conducere, administrare și control ale asociației.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Se face adunare generala de constituire în care se discuta și votează forma statutului si actului constitutiv, alegerea componentei primei structuri de conducere. Se semnează procesul verbal al adunarii care se depune și el la dosarul de înregistrare a asociației la judecătorie alături de alte acte.
george-neagu a scris:

Se face adunare generala de constituire în care se discuta și votează forma statutului si actului constitutiv,

Din câte înțeleg, în varianta mai nouă a ordonanței nu mai este nevoie de act constitutiv, ci doar de statut.

Totuși, mai poate fi întocmit și act constitutiv? Ca un fel de variantă mai elegantă pentru a nu aglomera statutul cu chestiunile organizatorice inițiale?
Andr@, utilizator
Cornel Vasile a scris:

Potrivit OG 26/2000, statutul asociatiei va cuprinde , sub sancțiunea nulității absolute, componența nominală a celor dintâi organe de conducere, administrare și control ale asociației.

Mulțumesc! Cumva mi-a scăpat art. 6 alin. (2) litera g) din vedere :)
Nu doar ca se poate, dar e OBLIGATORIU sa se consemneze componenta Consiliului Director. Pe de alta parte nu orice fondator si deci membru asociat trebuie sa faca parte din CD sau sa fie cenzor sau sa aiba o anumita functie sau rol specific.... Dupa dobandirea personalitatii juridice se poate desigur si modifica componenta CD urmand procedura de modificare acte constitutive, care impune iar incuviintare judecatoreasca, asemanator cu procedura de la dobandirea personalitatii juridice.

Andr@ a scris:

Pot fi prevăzute în statutul inițial al asociației direct funcțiile ce vor fi ocupate de către fiecare membru fondator în parte?

Mă refer la faptul că X ar putea fi numit din start președinte, Y vicepreședinte, Z secretar...

Sau trebuie organizate alegeri după dobândirea personalității juridice?