avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Interpretare Raport pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Interpretare Raport pensii

Buna ziua. Am un raport de la Casa de pensii în care apar 18 ani și 7 luni cotizat și 251,08944 puncte. Puteți să îmi explicați ce înseamnă acele puncte?
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2024
MihaiDG, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 18:46, 27 Martie 2024
251,08944:12= 20,90412 puncte de contrbutivitate acumulate.
Ultima modificare: Joi, 21 Martie 2024
Carp Mircea, utilizator
Mulțumesc. In Cartea de muncă mai sunt câțiva ani care nu apar in Raport ( dinainte de 2001). Acei ani se vor adăuga în momentul pensionării?
Da.
Acest punctaj este pe baza salariului contractual sau a salariului realizat (+sporuri+bonusuri...) ?
Salariul brut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, știe cineva cat ar fi pensia ( după noua lege) 13 ... Silvy93 Silvy93 Buna ziua,știe cineva cat ar fi pensia ( după noua lege) 13 ani lucrați și 2 de armata?.O zi bună (vezi toată discuția)
Recalcularea pensiei pentru grupa ii de munca, în baza legii nr. 263/2010 dmtr dmtr Din luna martie 1999, am fost pensionar pe caz de boala iar din luna februarie 2010 sunt pensionar la limita de varsta. Sunt nascut la data de 28.08.1948, ... (vezi toată discuția)
Verificare pensie marjordy marjordy Spuneti-mi, va rog, in ce conditii se poate solicita verificarea pensiei pentru limita de varsta pentru ca pensia mea este mai mica decat a altor persoane ... (vezi toată discuția)