Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara,sunt divorțată și am un copil minor în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara,sunt divorțată și am un copil minor în întretinere,fostul ...

Buna seara,sunt divorțată și am un copil minor în întretinere,fostul soț lucrează în străinătate,in tara apare cu venituri 0.cum pot sa aflu unde lucrează exact pentru a obține drepturile ce i se cuvin micuței? mulțumesc!
Tunaru Carla, utilizator
Depinde de legislatia tarii in care lucreaza. In unele tari nu exista nici o cale legala. In unele tari este posibil sa se puna in executare prin avocat direct in acea tara.

Puteti sa contactati Ministerul Justitiei - Departament Cooperare Internationala. Solicitati informatii cu privire la executarea in acea tara, intrebati daca se poate executa prin Min Justitiei in baza vreunei Conventii sau intelegeri.
Mulțumesc pt răspuns ,am uitat sa precizez că nu cunosc în ce țară lucrează,din ce știu e o firma din Cehia care a contractat mai multe lucrări în diverse țări.A fost audiat telefonic și a spus că nu lucrează în țară iar afara lucrează pe unde găsește,o lună in Polonia,o luna in Cehia a lucrat și prin Sidney,dar venituri are și destul de substanțiale,fostele cunoștințe comune spun că în țară se plimba cu mașini scumpe,doarme la hotel,că vine in țară regulat.
Sunteti in proces de stabilire pensie intretinere sau executare?

Oricum, daca sunteti convinsa ca are un contract (orice forma legala) cu o firma din Cehia, puteti formula prin Min Justitiei o cerere de aflare circumstante financiare, in baza Conventiei de la Haga privind recuperare pensie intretinere in strainatate.

Vorbiti cu avocatul, daca nu pot fi cuantificate veniturile, aratati ce posibilitati ar avea sa genereze venituri.
Mulțumesc frumos!