Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cum găsesc măsurătorile terenului fără nr ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cum găsesc măsurătorile terenului fără nr cadastral/topografic?

Am doar extrasul de carte funciară, și numărul acestuia, știu și suprafața dar am nevoie de măsurători exacte pentru că cel mai probabil vecinul meu (tot o casă veche, fără numere cadastrlae și topografice) a mutat gardul mai aproape.
intrebsieuceva, utilizator
Angajați un topograf si o intabulați
Primul pas este sa contactati un inginer topograf care sa masoare terenul si sa va faca o actulizare de date facand receptia imobilului d-voastra in sistemul integrat de cadastru. Daca vecinul nu are facuta receptia inaintea d-voastra si peste terenul d-voastra lucrarea va fi receptionata fara probleme si vor fi posibile doar doua rezultate: a) gardul vecinului e pe mezuina, b) gardul vecinului este pe terenul d-voastra. Daca a) este fals iar b) adevarat aveti la indemana o actiune in granituire si revendicare. Insa inainte de a merge la un avocat faceti masuratorile cum am scris. N-ar trebui sa coste mult peste 1000 lei si va ajuta enorm sa stiti cum stati si sa aveti siguranta ca nici un vecin nu mai poate muta gardul pentru ca se poate vedea usor cu GPS-ul.