Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere cu impozit pe venit?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere cu impozit pe venit?

1.Srl microintreprindere asociat A = 99%p.s.,asociat B=1%p.s.,
platitoare impozit pe venit în 2023,cifra de afaceri sub 500.000 euro
2.Srl microintreprindere asociat A= 95%p.s.,asociat B= 5%p.s.
3.Srl microntreprindere asociat B= 5%,asociat C = 95%,platitoare de impozit pe venit
4.Srl microintreprindere asociat D = 100 p.s.
platitoare de impozit pe profit in 2023
srl 1,2,3,4 au cifra de afaceri insumata sub 500.000 euro,iar ele
sunt întreprinderi legate ,existând grad de rudenie ,mama,fiu,soț,soție.
1,2,4,cod caen IT,srl 4 cod caen instalații.
În 2024 cine poate rămâne microintreprindere cu impozit pe venit?
george-neagu, moderator
asociatul A trebuie sa aleaga pana la 15.04.2024 care din 1 sau 2 ramane la micro si care trece la profit din 01..01.2024.

Nu mai conteaza gradul de rudenie la intreprinderi legate.