Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa o matusa.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa o matusa.

Am avut o matusa. Aceasta a decedat la varsta de 93 de ani. Sotul si copii ei au decedat inaintea ei, neavand alti mostenitori. Suntem 11 nepoti care avem calitatea de mostenitori. Eu sunt singurul care a avut grija de ea benevol si fara nici o pretentie. Matusa era foarte uracioasa si nu a vrut sa lase mostenire nimanui in timpul vietii. Pe ceilati nepoti nu ii intereseaza averea ramasa in urma ei ( o casa su cateva hectare de teren). Ei nu doresc sa se intereseze de succesiune si nu doresc sa plateasca nimic, desi se afla in orasul in care se poate face succesiunea. Ce pot eu sa fac? Pot sa deschid procedura de succesiune de unul singur? Daca platesc taxele pot sa mostenesc eu totul sau trebuie o declaratie notariala de la fiecare in parte?
Multumesc anticipat pt. raspunsuri.
Buna ziua, puteti dezbate succesiunea la notar iar daca ceilalti mostenitori nu se prezinta, trebuie mers in instanta. In functie de cand a murit matusa, ceilalti mostenitori pot fi considerati straini de mostenire situatie in care mosteniti integral.