Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. O intrebare, va rog. Sunt unic proprietar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. O intrebare, va rog. Sunt unic proprietar cu "acte ...

Buna ziua. O intrebare, va rog. Sunt unic proprietar cu "acte in regula" pe un imobil, teren + casa. As vrea ca si concubina cu care am un copil, sa detina o cota de 1/2. Care ar fi cea mai scurta si ieftina cale? Multumesc.
Stima! Concubina, nu sotie. Dar nu conteaza, nu? Multumesc.
Contează doar daca va veti răzgândi dupa ce ati donat. Daca v-ar fi sotie, donatia se poate revoca pe timpul casatoriei , daca ramane concubina, donatia nu e poare revoca ( decat pt ingratitudine, dar nu cred ca e cazul)
Da? Multumesc!
Si inca o precizare, daca am inteles bine. Este revocabila in anumite conditii evident, donatia facuta in timpul casatoriei "intre soti", nu si daca s-a facut inainte, nu? Multumesc.
donatia facuta IN TIMPUL casatoriei, se poate revoca FARA motiv DOAR IN TIMPUL casatoriei.