avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Situatie REVISAL - angajat nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Situatie REVISAL - angajat nou

Daca o firma a angajat incepand cu 01.02.2010 un nou salariat, dar in proba (5 zile - cf. legii), trebuia sa il bage si in REVISAL sau il baga la angajarea efectiva?
Cel mai recent răspuns: HRD , utilizator 10:05, 11 Mai 2010
Potrivit modificarii inscierea si transmiterea REVISAL se face pe 29..01.2010

modificarea art. 3 si art. 4 din HG 161/2006, in sensul ca inregistrarea in RGES a datelor noilor angajati trebuie sa se efectueze “cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza” (modificarea art. 3), iar registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca “cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat” (modificarea art. 4).
Trebuia sa semneze si sa-i intocmiti CIM cu data de 31.01.2010, sa-l introduceti in Revisal si tot in aceeasi zi, adica 31.01.2010 trebuia sa transmiteti Revisalul la I.T.M.Si doar CIM aveti voie sa-l vizati la ITM in perioada de 20 zile. Atentie mare, ca sunt f mari amenzile.
daca este firma noua, si ati facut angajarea primului salariat, aveti termen de 20 de yile pentru intoducerea in revisal, precum si transmiterea acestuia la itm
Imi permit sa rectific, inregistrarea in Revisal ar fi trebuit sa se faca pe 29.01.2010(adica vineri,ultima zi lucratoare din saptamana).31.01.2010 a fost duminica si nu cred ca se deplaseaza cineva duminica la serviciu doar de dragul Revisalului :).
Si in cazul in care am depus revisal pe 7.05.2010 pentru o angajare cu 10.05.2010 si salariata nu a vrut sa mai semneze cim pe 10.05 cum procedez ?

Multam fain!

Alte discuții în legătură

Revisal 2010 zanu zanu Ave tuturor, Va retin atentia asupra urmatoarei probleme dorind, bineinteles un sfat. HG 37/2010 modifica HG 161/2006: “Art. 4 (1) Angajatorii au ... (vezi toată discuția)
Hotararea guvernamentala nr 161/2006 simona.elisa simona.elisa buna ziua, Ce parere aveti de modificarea HG161/2006- CU PRIVIRE LA REGISTRU DE EVIDENTA A SALARIATILOR? eu nu am prea inteles, cei drept sunt la inceput in ... (vezi toată discuția)
Cim neinregistrat in revisal 1314 1314 Buna ziua, Va scriu in speranta unui raspuns care sa imi clarifice mai bine incertitudinile. Am fost angajata la o firma pentru 3 ani si o luna, timp in care ... (vezi toată discuția)