Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Situatie REVISAL - angajat nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Situatie REVISAL - angajat nou

Daca o firma a angajat incepand cu 01.02.2010 un nou salariat, dar in proba (5 zile - cf. legii), trebuia sa il bage si in REVISAL sau il baga la angajarea efectiva?
Potrivit modificarii inscierea si transmiterea REVISAL se face pe 29..01.2010

modificarea art. 3 si art. 4 din HG 161/2006, in sensul ca inregistrarea in RGES a datelor noilor angajati trebuie sa se efectueze “cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza” (modificarea art. 3), iar registrul se transmite la inspectoratul teritorial de munca “cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariat” (modificarea art. 4).
Trebuia sa semneze si sa-i intocmiti CIM cu data de 31.01.2010, sa-l introduceti in Revisal si tot in aceeasi zi, adica 31.01.2010 trebuia sa transmiteti Revisalul la I.T.M.Si doar CIM aveti voie sa-l vizati la ITM in perioada de 20 zile. Atentie mare, ca sunt f mari amenzile.
daca este firma noua, si ati facut angajarea primului salariat, aveti termen de 20 de yile pentru intoducerea in revisal, precum si transmiterea acestuia la itm
Imi permit sa rectific, inregistrarea in Revisal ar fi trebuit sa se faca pe 29.01.2010(adica vineri,ultima zi lucratoare din saptamana).31.01.2010 a fost duminica si nu cred ca se deplaseaza cineva duminica la serviciu doar de dragul Revisalului :).
Si in cazul in care am depus revisal pe 7.05.2010 pentru o angajare cu 10.05.2010 si salariata nu a vrut sa mai semneze cim pe 10.05 cum procedez ?

Multam fain!