Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Vreau sã mut sediul social al unei asociații
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Vreau sã mut sediul social al unei asociații

Bunã ziua! Vreau sã mut sediul social al unei asociații, fără a se desfășura activitate în apartamentul deținut 50% de unul dintre membri, Problema este că în contractul de vânzare-cumpărare este stipulat că nu se poate decât cu acordul asociației de proprietari, chiar dacă nu se desfășoară activitate. Când s-a înființat asociația, la sediul actual nu a fost nevoie de acel acord pentru că nu mai era necesar conform legislației. La momentul actual cum ar trebui procedat? Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Buna ziua, puteti sa schimbati sediul intrucat nu exista o conditie legala in acest sens in prezent. De asemenea ar fi indicat o declaratie din partea asociatiei ca renunta la acest drept.

Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, puteti sa schimbati sediul intrucat nu exista o conditie legala in acest sens in prezent. De asemenea ar fi indicat o declaratie din partea asociatiei ca renunta la acest drept.

Declarație din partea asociației de proprietari? Nu înțeleg la ce drept vă referiți. Mulțumesc!
Daca ascociatia nu va desfasura activitate la acea adresa si va fi doar formal declarata ca sediu, legislatia actuala prevede expres ca nu este nevoie de acordul asociatiei de proprietari sau al vecinilor, prin urmare orice clauza din contracte sau din statute de asociatii de proprietari adoptate pe vremea cand legislatia prevedea asa ceva trebuie considerata ca devenita ineficace juridic prin caducitate si deci instanta nu ar avea voie sa refuze inscrierea noului sediu pe motiv ca nu s-a depus la dosar acodul asociatiei de proprietari si ca in ceva contract sau statut aparea asa o cerinta. Ce trebuie sa fie este doar dovada ca persoana sau persoanele care au drepturile asupra acelui imobil ( drepturi care permit sa dea in chirie sau comodat - ex. proprietarul) are acea calitate ( deci extras de Carte Funciara sau, unde inca nu exista, contractul autentic de vanzare-cumparare a acelui imobil sau alt documentr din care rezulta cine e proprietar sau eventual uzufructuar etc.) si contractul de inchirere sau comodat sau ce act juridic confera ONG-ului dreptul sa isi declare acolo sediul social...

radumititean a scris:

Daca ascociatia nu va desfasura activitate la acea adresa si va fi doar formal declarata ca sediu, legislatia actuala prevede expres ca nu este nevoie de acordul asociatiei de proprietari sau al vecinilor, prin urmare orice clauza din contracte sau din statute de asociatii de proprietari adoptate pe vremea cand legislatia prevedea asa ceva trebuie considerata ca devenita ineficace juridic prin caducitate si deci instanta nu ar avea voie sa refuze inscrierea noului sediu pe motiv ca nu s-a depus la dosar acodul asociatiei de proprietari si ca in ceva contract sau statut aparea asa o cerinta. Ce trebuie sa fie este doar dovada ca persoana sau persoanele care au drepturile asupra acelui imobil ( drepturi care permit sa dea in chirie sau comodat - ex. proprietarul) are acea calitate ( deci extras de Carte Funciara sau, unde inca nu exista, contractul autentic de vanzare-cumparare a acelui imobil sau alt documentr din care rezulta cine e proprietar sau eventual uzufructuar etc.) si contractul de inchirere sau comodat sau ce act juridic confera ONG-ului dreptul sa isi declare acolo sediul social...

Vă mulțumesc enorm pentru răspuns și clarificări!