Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! În data de 17.04.2003 părinți mei au ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! În data de 17.04.2003 părinți mei au cumpărat ...

Bună ziua! În data de 17.04.2003 părinți mei au cumpărat întregul drept de proprietate asupra unui imobil și dreptul de folosință asupra terenului aferent în suprafața de 3325 mp. Conform cărții funciare, suprafața totală este de 4295 mp. La partea II. PROPRIETARI și ACTE este menționat în felul următor:
B1: Se înființează cartea funciară […] (La referințe este menționat codul terenului = A1)
B2: Hotărâre Judecătorească din 1984. Întabulare, drept de PROPRIETATE, dobândit Hotărâre Judecătorească, cota actuală 3325/4295 – 1) STATUL ROMAN (La referințe este menționat codul terenului = A1)
B3: Act normativ nr. Lege nr. 7, din 1995 emis de Parlamentul României. Întabulare, drept de PROPRIETATE, dobândit prin Lege, cota actuala 970/4295 – 1) NECUNOSCUT (La referințe este menționat codul terenului = A1)
B4: Act administrativ emis de primăria UAT. Se notează posesia faptică în cotă de 970/4295 în favoarea – 1) TATĂL MEU (La referințe este menționat codul terenului = A1)
B5: Act notarial nr. contract de vânzare cumpărare din 17/04/2003. Întabulare, drept de PROPRIETATE cu titlu de cumpărare, dobândit prin convenție, cota actuala 1/1 – TATĂL MEU (La referințe este menționat codul celor 2 construcții, A1.1, A1.2)

La partea III. SARCINI este menționat în felul următor:
C1: Act notarial nr. contract de vânzare cumpărare din 17/04/2003. Întabulare, drept de FOLOSINȚA, cota actuala 3325/4295 – 1) TATĂL MEU.

Am rugămintea la dvs. să îmi spuneți care sunt modalitățile prin care se poate obține drept de PROPRIETATE pentru cota 3325/4295 (care in momentul actual este doar cu drept de FOLOSINȚA) având în vedere că în cartea funciara este menționată acea Hotărâre Judecătorească din 1984. Precizez că din data de 04.2003 părinți mei locuiesc la imobilele înscrise la punctul B5 și gospodăresc întreaga suprafață de teren de 4295 mp.

Va mulțumesc anticipat!
În cazul dvs. o acțiune în uzucapiune este singura soluție pentru dobândirea dreptului de proprietate.
Buna ziua! Multumesc pentru raspuns dvs.

Oare varianta cu transformarea dreptului de folosință într-un drept de proprietate prin intermediul art. 36 alin. 3 din Legea nr. 18/1991 prin ordinul prefectului nu se poate realiza? Mulțumesc mult!
INtai trebuie identificat necunoscutul, trebuie sapat in acte vechi...
Buna ziua dna Liliana Gradinaru! NECUNOSCUT-ul este chiar TATAL MEU.

Suprafața de 3325 mp a fost măsurata cu foarte mult timp in urma, mai precis in 1984 in momentul Hotărârii judecătorești. Ulterior persoanele care au gospodărit suprafața (si pe urma si tatăl meu) au curățat terenul (pe teren existând multa vegetație uscata) dar fără să își însușească un teren al altcuiva, si in urma măsurătorilor recente (2020) a rezultat o suprafața mai mare, mai precis de 4295 mp.

Având in vedere hotărârea judecătorească prin care suprafața de 3325 mp au fost intabulați pe STATUL ROMAN (in 1984), pentru restul de suprafața (pana la 4295) de 970 mp, primăria UAT a emis un act administrativ (prin care certifica faptul ca tatăl meu este cel care gospodărește toata suprafața de 4295) si in urma acestui act se notează in cartea funciara posesia faptică în cotă de 970/4295 în favoarea tatălui meu.

In urma verificărilor efectuate, am constatat ca vechii proprietari au cerut intabularea pe ei cu drept de folosința (având in vedere anul 1984 in care sa făcut aceasta intabularea din cate am citit pe internet exista posibilitatea doar de intabulare cu drept de folosința, dreptul de proprietate rămânând in favoarea statului).
Mergeti cu actele la un avocat, nu pot intelege situatia juridica in acest mod, este complexa.