avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am primit fluturasul de salariu iar plata salariului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am primit fluturasul de salariu iar plata salariului s-a făcut ...

Am primit fluturasul de salariu iar plata salariului s-a făcut în mână, suma fiind mai mică decât cea de pe fluturaș. Am semnat intr-un tabel în dreptul sumei mai mici(nu stat de plata),iar pt fluturaș nu am semnat.Cum dovedesc ca am primit mai puțin, în cazul acționarii în judecată pt neplata integrala a salariului.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:56, 27 Martie 2024
Plata salariului se dovedeşte prin semnarea statelor de plată, precum şi prin orice alte documente justificative care demonstrează efectuarea plăţii către salariatul îndreptăţit.

Sarcina probei în conflictele de muncă revine angajatorului, acesta fiind obligat să depună dovezile în apărarea sa până la prima zi de înfăţişare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata salariu haivas haivas Banii primiti \"in mana\" fara semnarea unui stat de salarii sau al altui act pot fi considerati \"plata salariu\" , de catre angajator,in cazul unui conflict ... (vezi toată discuția)
Litigii munca dobrescumar_OT dobrescumar_OT am lucrat intr-un call center am 4 ani vechime si din luna august nu nim s-au mai platit salariile .Pe luna noiermbrie ni s-a acordat un somaj tehnic care nu ... (vezi toată discuția)