Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procesul de pensie major intentat mamei mele (plecata ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procesul de pensie major intentat mamei mele (plecata in Germania ...

Procesul de pensie major intentat mamei mele (plecata in Germania din anul 2012)s-a incheiat acum in martie 2024, prin Sentinta definitiva, dupa 22 termene pe parcursul a 4 ani (2 ani procesul in prima instanta si 2 ani ,,Apelul”) la care mama mea nu s-a prezentat niciodata refuzand toata corespondenta trimisa de judecatorie), .In urma acestei sentinte, eu, ar trebui sa primesc de la mama mea o anumita suma.(cand am initiat procesul -2019- eram in clasa a XII a acum sunt studenta in anul IV). Am epuizat variantele cu ,,Cooperarea intre instantele europene” dovedindu-se a fi apa in cosul de paie.(Tribunalul din Romania ramanand doar cu intrebarile puse si ,,formularul ,,A’ trimise tribunalui german) Ultima varianta care mi-a ramas a fost sechestru asigurator asupra unei sulte (ramase ,,definitive”prin hotarare judecatoreasca). Aceasta sulta se afla la terti popriti care deja m-au avertizat ca nu o sa primesc nici un ban, ca ei nu au de unde, si ca renunta la efectele sentintei privind sulta (al carui dosar a fost initiat tot de ei din dorinta perfectarii actelor pe un imobil mostenit ). A spera ca voi obtine ceva de la acesti terti popriti pare a fi vinzarea pielii ursului din padure. Dumneavoastra ce parere aveti ? (vis-à-vis de taxa de 10% pentru executor plus inca multe alte cheltuieli care, sigur vor aparea, tertii neasteptandu-ma cu banii la poarta ). Am convingerea ca eram mult mai castigata daca macar nu cheltuiam pentru acest proces tip ,,Fata Morgana”
Multumesc pentru raspuns. Sunt de acord cu Dvs daca justitia germana ar fi responsabila. In apelul declarat in proces, a trecut un an si partea germana n-a dat curs comisiei rogatorii initiate de tribunal, eu fiind obligata sa renunt la solicitarile din apel, ramanand cu calculul tot cu veniturile din Romania. Angajarea unui executor in Germania e posibil sa coste mai mult decat valoarea pensiei de intretinere cumulate pe 12 ani
Singura dvs sansa sa recuperati e prin executor și nu, nu e nimic în neregula, trebuie doar sa știți cât e sulta, daca acoperă cât va datoreaza și cheltuiala cu executarea.
Executorul notifica debitorul ca sulta ce o datoreaza sa o dea mamei,va trebui sa o plătească în contul dvs.
Problema e alta, ca pare ca dreptul mamei e prescris.
Riscați sa platiti măcar o somație de plata către executor.