Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. In urma cu cinci ani ,am facut succesiune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. In urma cu cinci ani ,am facut succesiune pentru un ...

Buna ziua. In urma cu cinci ani ,am facut succesiune pentru un spatiu comercial ,iar de la notariat ,nu mi-a inclus si terenul de sub spatiu in certificatul de mostenitor ,astfel ca la cadastru la rubrica teren ,apare zero.In certificatul fiscal ,apar cote de teren , pentru care am si platit impozit dar in cadastru nu apare. Am fost la notarul la care am facut succesiunea ,si mi-a spus sa fac o reactualizare a cadastrului ,dar cand am vorbit cu o firma de profil ,mi-au spus ca trebuie sa refac certificatul de mostenitor ,sa includa notarul la care am facut actele si terenul aferent spatiului . Poate ma puteti ajuta ,cu un raspuns .Multumesc.
Pentru a face reactualizarea cadastrului, trebuie să dovediți că sunteți proprietar. Din certificatul de moștenitor nu rezultă că ați dobândit prin succesiune și terenul de sub spațiul comercial. Vina aparține notarului. Notarul trebuie să repare greșeala, prin act de rectificare, pentru că procedura succesorală nu s-a făcut corect. Dacă notarul nu vrea să întreprindă nicio acțiune prin care să-și corecteze propria greșeală, atunci singura soluție este să vă adresați instanței pentru a dobândi cota de teren aferentă spațiului comercial.
Multumesc frumos.