Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contract de colaborare persoana fizica si companie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contract de colaborare persoana fizica si companie

Bună ziua,
Aș avea o întrebare: cum se procedează la plata taxelor și impozitelor când vine vorba de un contract de colaborare între o persoană fizică (fără PFA sau SRL) și o companie? Având în vedere că în contractul de colaborare este specificat că nu este responsabilitatea companiei să rețină impozitele aferente.
Persoana fizica declara venitul la ANAF si este impozitat si taxat.