Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o solutie. M-am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o solutie. M-am decis sa scot ...

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o solutie. M-am decis sa scot la vanzare anul trecut un teren extravilan. Am gasit un cumparator, am facut un antecontract de vanzare-cumparare si am lotizat o parte din teren. Dupa ce l-am lotizat, am depus la primarie oferta de vanzare. Toate bune si frumoase pana cand anul asta a trebuit sa ma prezint cu cumparatorul la notar sa renoim acel antecontract fiindca depasisem data si ne-a fost comunicat ca imobilul se afla sub incidenta prevederilor legii 17/2014 sau 17/2014 ceva sub articol 3 de nu ma insel. Mai pe scurt, nu pot sa-l vand. Sa-mi pice fata ca l-am mai si lotizat si am mai dat niste bani degeaba. M-am consultat cu cumparatorul, prin donatie nu vrea si prin legea darii in plata notarul spune ca nu se poate din cauza antecontractului care l-am incheiat anterior cu cumparatorul.
Ar mai fi ceva de facut in cazul asta sau e o cauza pierduta?
Va multumesc.
Art. 3 din Legea 17/2014 stabileste ca vanzarea cumpararea anumitor categorii de terenuri fata de alte persoane decat preemptorii, se poate face doar cu avizul institutiei publice abilitate in domeniu (daca e teren de importanta militara, avizul MAPN, sit arheologic, Ministerul Culturii, s.a.m.d. Asa ca vedeti careia dintre institutiile acestea trebuie sa va adresati (intrebati la primarie zicandu-le de art. 3 din Legea 17/2014) si cereti avizul. Daca institutia publica nu va refuza dar nici nu va raspunde in termen de 20 de zile lucratoare, bingo! aveti avizul favorabil si puteti merge la notar sa faceti vanzarea.
P.S. Referitor la intrebarea: "Ar mai fi ceva de facut?" V-ati gandit sa va casatoriti cu cumparatorul si sa devina bun comun prin casatorie? Nu? Era doar o idee, desigur.
Am uitat sa specific ca e vorba de acel aviz al armatei. Din ce am inteles de la notar nu am nici o sansa sa iau acel aviz de la MAPN in perioada aceasta fiindca nu se mai dau.
Dar articolul 3 al Legii 17/2014 nu spune deloc ca nu puteti vinde , ci doar ca aveti nevoie de aprobari in plus . Toate vanzarile de terenuri din extravilan sunt sub incidenta acestei legi . Daca terenul este situat la mai putin de 30 km de frontiera de Stat , sau de tarmul Marii Negre , sau la mai putin de 2400 m de un obiectiv special , aveti nevoie de un aviz al MAPN . Daca e un site arheologic , sau cu potential arheologic - de un aviz al Ministerului Culturii . Daca nu e in nici una din aceste situatii , cautati un notar care e mai deschis la minte . Personal m-am lovit de o situatie similara in ianuarie a.c. si , la sfatul neoficial al unui functionar de la Directia Agricola ( daca asa se numeste ) din Primarie , am apelat la alt notar si am vandut fara probleme . PS. Tot de la Primarie , am avut nevoie de o adeverinta ca terenul nu este cu potential arheologic .

CHKa a scris:

Dar articolul 3 al Legii 17/2014 nu spune deloc ca nu puteti vinde , ci doar ca aveti nevoie de aprobari in plus . Toate vanzarile de terenuri din extravilan sunt sub incidenta acestei legi . Daca terenul este situat la mai putin de 30 km de frontiera de Stat , sau de tarmul Marii Negre , sau la mai putin de 2400 m de un obiectiv special , aveti nevoie de un aviz al MAPN . Daca e un site arheologic , sau cu potential arheologic - de un aviz al Ministerului Culturii . Daca nu e in nici una din aceste situatii , cautati un notar care e mai deschis la minte . Personal m-am lovit de o situatie similara in ianuarie a.c. si , la sfatul neoficial al unui functionar de la Directia Agricola ( daca asa se numeste ) din Primarie , am apelat la alt notar si am vandut fara probleme . PS. Tot de la Primarie , am avut nevoie de o adeverinta ca terenul nu este cu potential arheologic .

Foarte corect. Cereti avizul.
Am fost la un alt notar sa fiu sigur si mi-a spus ca imi trebuie acel aviz al armatei. O sa incerc varianta dumneavoastra si sa merg la mai multi notari si poate o sa primesc un raspuns diferit. Ma gandesc sa nu fie si cumparatorul mai reticient la varianta asta dar merita incercat.
Multumesc mult pentru ajutor.