avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Daca tatal meu a renuntat, cand era in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Daca tatal meu a renuntat, cand era in viata, la o ...

Buna ziua
Daca tatal meu a renuntat, cand era in viata, la o parte din mostenire, cum ar fi casa parintilor lui, terenul aferent si alte bunuri imobile in favoarea fratilor lui, eu ca fiu al sau pot deschide o actiune in instanta impotriva acestei decizii, deoarece nu am fost si nu sunt de acord cu aceasta renuntare?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:07, 28 Martie 2024
nu. fiecare persoana, in timpul vietii, dispune in totalitate de bunurile si drepturile sale.
ca sunteti dvs sau nu de acord, nu conteaza, e mostenirea tatalui si nu poate fi obligat sa o accepte.
Inteleg ca acum nu mai e in viata, veti mosteni doar ce avea dansul.
Buna ziua,

Nu puteti initia niciun demers, aceasta a fost optiunea tatalui dumneavoastra, de a renunta la mostenire.

Fratii sai au acceptat succesiunea, in termenul de optiune succesorala.
În primul rand, renunțarea la o moștenire este totala. Nu se poate renunta doar la o parte din bunuri.
Dacă tatăl dvs a renunțat la moștenirea bunicilor, a renunțat la absolut tot ce aveau aceștia.
În al doilea rand, renunțarea este pura și simpla. Nu "în favoarea" cuiva.
Partea celui care a renunțat se împarte în mod egal între ceilalți moștenitori.
În al treilea rand, în raport cu bunicii, dvs sunteți nepot, respectiv descendent de gradul 2.
Dvs puteți sa nu fiți de acord cat vreti, însă legal, sunteți înlăturat de la succesiunea bunicilor, de copiii acestora, respectiv de descendenţii de gradul 1 (fratii tatalui).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ca si moștenitori ... nimenea nimenea Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Ca si moștenitori sunt mama și 2 copii. Am vrea sa demaram succesiunea după decesului tatălui. Ca si ... (vezi toată discuția)
Succesiune giorgio07 giorgio07 bunicul meu a murit de cativa ani buni.a ramas bunica care are doi copii,un baiat si o fata,care la randul lor au si ei o fata,respectiv doi baieti.si acum ... (vezi toată discuția)
Renuntare la mostenire, consecinte mediaset mediaset Eu si fratele meu am dat declaratie la notar ca renuntam la mostenirea dupa tata in favorea mamei,urmand ea sa mosteneasca de la tata tot si noi sa mostenim ... (vezi toată discuția)