Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Daca tatal meu a renuntat, cand era in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Daca tatal meu a renuntat, cand era in viata, la o ...

Buna ziua
Daca tatal meu a renuntat, cand era in viata, la o parte din mostenire, cum ar fi casa parintilor lui, terenul aferent si alte bunuri imobile in favoarea fratilor lui, eu ca fiu al sau pot deschide o actiune in instanta impotriva acestei decizii, deoarece nu am fost si nu sunt de acord cu aceasta renuntare?
Va multumesc
nu. fiecare persoana, in timpul vietii, dispune in totalitate de bunurile si drepturile sale.
ca sunteti dvs sau nu de acord, nu conteaza, e mostenirea tatalui si nu poate fi obligat sa o accepte.
Inteleg ca acum nu mai e in viata, veti mosteni doar ce avea dansul.
Buna ziua,

Nu puteti initia niciun demers, aceasta a fost optiunea tatalui dumneavoastra, de a renunta la mostenire.

Fratii sai au acceptat succesiunea, in termenul de optiune succesorala.
În primul rand, renunțarea la o moștenire este totala. Nu se poate renunta doar la o parte din bunuri.
Dacă tatăl dvs a renunțat la moștenirea bunicilor, a renunțat la absolut tot ce aveau aceștia.
În al doilea rand, renunțarea este pura și simpla. Nu "în favoarea" cuiva.
Partea celui care a renunțat se împarte în mod egal între ceilalți moștenitori.
În al treilea rand, în raport cu bunicii, dvs sunteți nepot, respectiv descendent de gradul 2.
Dvs puteți sa nu fiți de acord cat vreti, însă legal, sunteți înlăturat de la succesiunea bunicilor, de copiii acestora, respectiv de descendenţii de gradul 1 (fratii tatalui).