Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am primit aceasta hotărâre de la judecătorie. As ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am primit aceasta hotărâre de la judecătorie. As vrea doar ...

Am primit aceasta hotărâre de la judecătorie. As vrea doar sa știu dacă permisul este anulat în urma deciziei, pentru ca este foarte neclar formulata, și daca este asa în cât timp pot sa îl redobândi.
Solutia pe scurt: În baza dispoziţiilor art. 336 alin.1 C.pen., cu aplicarea art. 375 C.pr.pen. si art. 396 alin.1, 2 si 10 C.proc.pen., condamnă pe inculpatul Axinte Constantin, la pedeapsa de 1 (un) an si 10 (zece) luni inchisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. În temeiul art. 67 alin.1 C.pen. raportat la art. 68, aplică inculpatului, pe lângă pedeapsa principală a inchisorii, pedeapsa complementară a interzicerii exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin.1 lit. a, b ?i i C.pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat ?i dreptul de a conduce autovehicule pe o durată de 1 (un) an după rămânerea definitivă a prezentei hotărâri. În temeiul art. 65 alin. 1 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa accesorie a interzicerii exercitării drepturilor prev. de art. 66 alin.1 lit. a, b ?i i C.pen., respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat ?i dreptul de a conduce autovehicule de la data rămânerii definitive a hotărârii şi până la executarea sau considerarea ca executată a pedepsei principale. În baza dispozitiilor art. art. 91 alin. 1 C.pen., dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani pentru inculpatul Axinte Constantin, conform disp. art. 92 alin.1 Cod penal. Termenul de supraveghere se calculează in conformitate cu dispozitiile art. 92 al. 2 C.pen., respectiv de la data rămânerii definitive a prezentei sentinţe penale. În baza disp. art. 93 alin.1 C.pen., obligă pe inculpatul Axinte Constantin ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Iasi, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza disp. art. 93 alin.2 lit. b C.pen., impune condamnatului Axinte Constantin să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune Iasi sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza disp. art. 93 alin.3 C.pen., pe parcursul termenului de supraveghere inculpatul Axinte Constantin va presta muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă de 60 de zile, în cadrul Consiliului Local Pa?cani, judeţul Iaşi sau a oricărei institutii aflate in subordinarea acestuia, instituţie ce va fi stabilită de către consilierul de probaţiune ca urmare a evaluării efectuate conform art. 51 alin.1 din Legea nr. 253/2013, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, nu poate presta această muncă. În baza disp. art. 404 alin.2 Cod de procedură penală şi art. 91 alin.4 Cod penal, atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 96 Cod penal privind revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere şi executarea pedepsei în regim de detenţie în cazul nerespectării, cu rea-credinţă, pe parcursul termenului de supraveghere, a măsurilor de supraveghere sau a obligaţiilor impuse ori stabilite de lege, a neîndeplinirii integrale a obligaţiilor civile până la expirarea termenului de supraveghere sau în cazul săvârşirii unei noi infracţiuni pe parcursul termenului de supraveghere. În temeiul art. 68 alin.1 lit. b Cod penal, constată că executarea pedepsei complementare stabilite va începe la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri de condamnare. Potrivit art. 65 alin.3 Cod penal, pedeapsa accesorie stabilită va deveni executabilă doar în ipoteza revocării suspendării sub supraveghere şi executării pedepsei principale a închisorii în regim de detenţie. În baza disp. art. 274 alin.1 Cod de procedură penală, obligă pe inculpatul Axinte Constantin la plata sumei de 2.000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care suma de 783,22 lei din cursul urmăririi penale. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea prezentei hotărâri, conform art. 410 alin. 1 C.proc.pen. Pronunţată la data de 19.02.2024, prin punerea soluţiei la dispoziţie prin mijlocirea grefei instantei.
Aveti permisul anulat si puteti sa dati din nou examen pentru permis peste 1 an. Permisul se anuleaza automat odata ce o persoana e condamnata pentru conducere sub influenta alcoolului, temeiul anularii fiind art. 114 alin. 1 lit. b din Codul Rutier OUG 195/2002
titularul permisului de conducere a fost condamnat, printro hotărâre judecătorească rămasă definitivă, pentru infracțiunile prevăzute la ...art. 336, ...din Codul penal;
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat