Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Revolta mea si a celorlalti proprietari, ma ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Revolta mea si a celorlalti proprietari, ma indeamna ...

Buna ziua! Revolta mea si a celorlalti proprietari, ma indeamna pe mine sa va intreb pe Dvs unele nelamuriri si va rog din suflet sa-mi raspundeti :
1) de cativa ani au fost alesi ca Presedinte bloc si responsabil scara 2 frati in jurul varstelor de 35-45 ani (avem 2 scari)! Acestia nu s-au deranjat niciodata sa munceasca pt banii luati lunar doar sunt amandoi cu gurile mari si cu priviri amenintatoare,aroganti si plin de tupeu si locatarilor le e teama de ei, niciun locatar nu spune nimic de frica! Cei 2 frati au si servicii... si de la noi ca locatari i-au relaxati o gramada de bani
2) Acesti doi frati iau o gramada de bani ca salarii fara sa miste un deget, doar stau in fata blocului cu telefoanele in mana si atat...Acel Presedinte cel tanar 35 ani a avut pretentia ca de la salariul de 1000 lei sa-i creasca la 2000 lei, proprietarii au acceptat de frica, iar fratele lui ca responsabil bloc ia 1000 lei, tot asa fara sa faca nimic pt bloc
3) Impozitul pe salariile lor ni se adauga noua pe tabelul de intretinere
4) Stiam ca nu au voie sa faca parte din aceeasi familie si ca trebuie sa aiba scoala...curs pentru a fi Presedinte si responsabil bloc...Asa e?
5) Acest Presedinte bloc se poarta cu noi de parca noi suntem chiriasii si el patronul blocului
6) Acest Presedinte a pus camera de luat vederi in lift, nu m-as mira sa fie si ceva de inregistrat vocal!
Tot acest Presedinte a pus la etajul 10 o camera de luat vederi indreptata spre 3 apartamente de oameni foarte cumsecade...stiu ca nu e voie sa fie supravegheate apartamentele nimanui
7) Intr-o zi vecinul de la et 10 a mutat un sac afara care era atarnat pe gard l-a mutat o jumatate de metru pt ca era cu gunoi, ca sa nu fie langa banca si Presedintele a chemat politia care ia dat 200 lei amenda pt ca a mutat sacul
8) Femeia de serviciu ia salariu pe 2 scari 3000 lei impozit ce se adauga tot la noi la intretinere! Ea nu face nimic altceva decat spala niste scari care si asa sunt mereu curate pt ca e un bloc cu oameni civilizati care stiu sa pastreze curatenia
9) Femeia de serviciu are rolul doar de "spioanca"sa stie despre toata lumea sa-i dea raportul acelui...Presedinte si fratelui lui responsabil de scari
10) Atat Presedintele blocului, fratele lui administrator bloc cat si cei care fac parte din Comitet...sunt scutiti sa plateasca intretinerea, iar o doamna din Comitet locuieste intr-un apartament dat de Primarie,nici macar nu e proprietara in blocul nostru
INTREBARE SI RUGAMINTE : In toate aceste 10 puncte pe care le-am prezentat CE ESTE VOIE SI CE NU ESTE VOIE, CARE SUNT NEDREPTATILE?
Mii de multumiri !
Din ce scrieti d-voastra pare ca locuiti undeva in Sicilia, si ca cei doi frati fac parte din Cosa Nostra. Frica, intimidari, abuzuri, toata lumea se teme si tace. Trebuie sa intelegeti ca singura d-voastra solutie pentru TOATE problemele aratate este o hotararea a adunarii generale a asociatiei de proprietari prin care sa fie schimbate aceste lucruri. Daca de la priviri amenintatoare fratii trec la violenta fizica, exista politie. Organizati-va, convocati o adunare generala si schimbati-i. Nu exista autoritati care sa va ajute ca femeia de serviciu sa nu va mai spioneze.
Conform disp in vigoare,echipa manageriala a asociatiei de proprietari este aleasa cu votul majoritatii participantilor la adunarea generala
Daca nu sunteti multumiti de prestatia reprezentantilor dv ,aveti dreptul sa convocati adunare generala,sa supuneti discutiilor problemele cu care va confruntati,inclusiv sa supuneti la vot schimbarea reprezentantilor asociatiei dv de proprietari
Conform disp in vigoare,nu exista functia de " responsabil de bloc"
Legiuitorul in inteleapta lui misiune nu a impus conditii de pregatire profesionala pentru exercitarea calitatii de presedinte de asociatie de proprietari
Ce intelegeti dv prin functia de responsabil de bloc??
Normele in vigoare permit instalarea de sisteme de supraveghere in imobilele de locuit in comun -in partea comuna
fratele lui administrator bloc

Persoana in discutie detine atestat profesional eliberat de primarie??
sunt scutiti sa plateasca intretinerea,

Nu exista temei legal pentru astfel de facilitate
Sesizati oficial serviciul specializat din primarie
Multumesc foarte mult pentru ceea ce mi-ati scris ! Chiar asa este cum ati descris gen Cosa Nostra, Chiar acest...Presedinte a luat hotararea unei adunari generale a asociatiei de proprietari...in vederea cresterii salariului lui de la 1000 lei la 2000 lei...din pacate i s-a acceptat doar 1500 lei. Fiindca nu e multumit cu cat o sa primeasca e plin de nervi,,,si ca razbunare a umblat la lift lasand doar impresia ca s-a defectat de la sine , dar, chiar el la facut sa numai functioneze...amenintand ca nu o sa mai functioneze 3 luni, urland cat putea ! Nimeni nu a zis nimic, au tacut !
Stiu ca el a umblat la lift pt ca in toamna s-a "laudat" cuiva ca poate oricand sa umble la lift ca stie de unde ca sa numai functioneze si o sa dea drumul, doar, cand o sa vrea muschii lui ...asa ca, acum a gasit ocazia sa se razbune neprimind 2000 lei cat ar fi vrut, ci doar 1500 lei... Nu pot sa cred cat de muti sunt proprietarii...in fata acestor frati care fac ce vor cu noi, dau mana cu el, le zambeste timid si in spate ii vorbesc pe la colturi ! Eu nu pot sa reactionez pt ca as fi singurul in fata acestor hiene de...frati ce ne dirijeaza vietile ! Politia nu se baga pt ca au si prieteni printre ei ! La punctul 7 in ceea ce am enumerat sus...am spus ca intr-o zi vecinul de la et 10 a mutat un sac afara care era atarnat pe gard l-a mutat o jumatate de metru pt ca era cu gunoi, ca sa nu fie langa banca si Presedintele a chemat politia care ia dat 200 lei amenda pt ca a mutat sacul...Politia se ocupa cu asa ceva sa dea amenzi pt mutarea jumatate metru a unui sac cu gunoi? De aceea am zis ca acesti frati au si prieteni printre politisti!
Anul trecut am fost obligati de Presedinte ca toti proprietarii sa-i dam copii dupa contractul apartamentelor unde locuim si copie de pe buletin...chipurile pentru reactualizarea cartii de imobil si a trebuit sa ne supunem...amenintandu.ne cu amenzi...Stiam ca nu se da asa ceva ! Ma abtin sa spun cum a obtinut acest...Presedinte apartamentul in care locuieste si e proprietar fara sa dea un ban! V-ati da seama ca e chiar ca in Cosa Nostra !Mii de multumiri pentru raspuns!
David777, utilizator
În cele mai multe cazuri asemenea specimene se poartă astfel fiindcă li se permite!
Dacă oamenii nu au coloană vertebrală și nu pun piciorul în prag, neoamenii își bat joc!
Când a umblat respectivul la lift și a zbierat pe scară, de ce n-a chemat nimeni poliția?
De ce n-a discutat cu el civilizat, să-i spună că liftul e al tuturor, toți plătesc pentru el și toți au dreptul să-l folosească?
Intervenția neautorizată la lift este infracțiune, un neica nimeni își bagă mâinile acolo și pot muri oameni, nu umblă oricare cercopitec la lift!
Doar pe motivul ăsta s-ar fi ales cu dosar penal!
Dacă devenea violent, era mai grav!
Acum aveți posibilitatea să-i plătiți cât vrea, dar el nu se va opri din cerut, sau să luați atitudine și să-l puneți acolo unde-i este locul! Nu va veni nimeni din afara asociației să-l pună pe coji de nuci sau altfel fără nicio plângere împotriva lui/lor!

eugenoctavian1968 a scris:

Nu va veni nimeni din afara asociației să-l pună pe coji de nuci sau altfel fără nicio plângere împotriva lui/lor!

Foarte adevarat! Daca nu va descurcati cu plangerile si alte aspecte legate de adunarea generala cereti ajutorul, inclusiv aici pe site insa ar fi bine daca ati angaja un avocat sa se ocupe de asta.