Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua Trebuie să mă ocup de succesiunea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua Trebuie să mă ocup de succesiunea tatălui meu decedat ...

Bună ziua
Trebuie să mă ocup de succesiunea tatălui meu decedat și am nevoie de un certificat fiscal . Tatăl meu este deținut politic și nu a avut de plătit nici o taxă sau impozit ! Ce pot da pentru succesiune în afară de legitimația lui eliberată de Asociația deținuților politici
Va multumesc
Nu aveti nevoie de legitimatia de detinut politic a defunctului. Primaria trebuie sa va elibereze un certificat de atestare fiscala si anexa nr. 24 sesizarea privind deschiderea succesiunii. Certificatul de atestare fiscala se intocmeste chiar daca defunctul a fost scutit de impozit pentru ca el contine si alte date decat dovada platii impozitului (valoarea de impzitare, materialele din care e facuta cladirea etc).
Va mulțumesc pentru răspunsul dumneavoastră rapid și l obiect
Toate cele bune