avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 289 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se platesc taxele in cazul forex funding
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se platesc taxele in cazul forex funding

Salut! Cum se platesc taxele in cazul in care profitul este realizat cu firme de Forex Funding si nu prin intermediul unui cont la un broker. Este nevoie de srl/pfa sau se poate si ca persoana fizica?
Ultima modificare: Vineri, 29 Martie 2024
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Adalbert Gabriel Gazdovici , Avocat 22:10, 28 Martie 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu trebuie sa infiintati un SRL si nici sa va autorizati ca PFA (mai ales pentru ca pentru a obtine autorizarea pe astfel de coduri CAEN sunt mute conditii de indeplinit) Declarati impozitul prin "Declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice". Va sfatuiesc sa va faceti si un cont in Spatiul Privat Virtual ANAF de unde veti putea descarca tot documentele necesare si istoricul cand veti avea nevoie de el.
Ultima modificare: Joi, 28 Martie 2024
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Multumesc pentru raspuns! Ce se intampla insa in cazul in care retragerea profiturilor se poate face doar prin platforma Deel, astfel incat este necesara facutarea catre firma de Forex Funding?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu va pot raspunde pentru ca nu fac astfel de operatiuni si n-am inteles cum se desfasoara operatiunea cu Deel si Forex.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Forex DanyloBeast DanyloBeast Buna seara! Am 18 ani si vreau sa incep sa lucrez pe o platforma de forex. 1) Trebuie sa platesc impozit pe profiturile castigate din piata forex? 2) Trebuie ... (vezi toată discuția)
Serviciu semnale de tranzacționare forex. cum aș putea încadra această activitate economică? ciprian.moraru ciprian.moraru Buna ziua! Tranzactionez pe pietele valutare si as dori sa initiez un serviciu de semnale de tranzactionare. Ce presupune acest serviciu?! In urma unor ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma pentru tranzactii bvb. ddf1 ddf1 Buna ziua, as ruga pe cei prezenti pe forum, daca mi-ar putea oferi unele informatii despre situatia care urmeaza sa va-o prezint. Si anume, eu locuiesc si ... (vezi toată discuția)