Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se platesc taxele in cazul forex funding
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se platesc taxele in cazul forex funding

Salut! Cum se platesc taxele in cazul in care profitul este realizat cu firme de Forex Funding si nu prin intermediul unui cont la un broker. Este nevoie de srl/pfa sau se poate si ca persoana fizica?
george-neagu, moderator
Nu trebuie sa infiintati un SRL si nici sa va autorizati ca PFA (mai ales pentru ca pentru a obtine autorizarea pe astfel de coduri CAEN sunt mute conditii de indeplinit) Declarati impozitul prin "Declarația unică privind impozitul pe venit și contribuțiile sociale datorate de persoanele fizice". Va sfatuiesc sa va faceti si un cont in Spatiul Privat Virtual ANAF de unde veti putea descarca tot documentele necesare si istoricul cand veti avea nevoie de el.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Multumesc pentru raspuns! Ce se intampla insa in cazul in care retragerea profiturilor se poate face doar prin platforma Deel, astfel incat este necesara facutarea catre firma de Forex Funding?
Nu va pot raspunde pentru ca nu fac astfel de operatiuni si n-am inteles cum se desfasoara operatiunea cu Deel si Forex.